| LauraGush a întrebat:

Am o prietena care are predispozitie la astm si pur si simplu nu vrea sa se lase de fumat... ce im recomandati pentru ea? cam cate tigari ar trebui sa fumeze pe zi sau pe saptamana? mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Fumatul poate declansa o criza de astm bronsic si agraveaza evolutia bolii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Fumatul poate declansa crize si poate agrava simptomele. Deci este recomandabil sa evite fumatul daca iubeste viata.

| rosto a răspuns:

Cam niciuna ar fi recomandat. Sa lase la o parte astea ca nu vrea, sa isi calculeze cati bani da pe tigari si sa se uite ce si-ar putea lua de banii astia. Eu fumam cate un pachet cel putin la zi, si uite ca peste 4 zile fac o luna de cand nu am pus tigara in gura. E greu, nu zic ca e simplu, dar daca vrea, se poate. Oricum, treaba este sa vina de la ea, degeaba ii spui tu daca ea pur si simplu nu pricepe. happy

| acdcfan a răspuns:

Nu ar trebui sa mai fumeze niciuna daca ar predispozitie la astm.

| LauraGush explică:

Deci pur si simplu nu vrea, nu poate plus ca umbla si cu persoane fumatoare si e imposibil sa se abtina

| skizz a răspuns:

Nu exista ca nu poatehappy eu am fost fumatoare 3 ani si de cand am facut pneumonie m-am lasat...Si incepusem sa am si probleme cu banii...