| alina94mee a întrebat:

Am o problema. De cam un an, nu pot dormi noaptea. am schimbat ziua cu noaptea... am vrut sa iau somnifere dar mi s-a spus ca dau dependenta... nu stiu ce sa mai fac.crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JASMYNA88 a răspuns:

Asa patesc eu in vacanta. pune-ti alarma sa sune la ora 10-11 dimineata, nu bea cafea, fa curat, fa ceva activitate(sa te obosesti) si seara vei pica latahappy pe mien ce ma ajuta atunci sa adorm cel mai bine : citeam o carte ianinte de culcare, dupa 10 pagini imi luam knock-out. bafta

| alina94mee explică (pentru JASMYNA88):

Cafea oricum nu beau deloc. o sa incerc sa adorm mai devreme seara. Multumesc!

8 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Daca nu ai mai dormi ziua, atunci cu certitudine ai putea dormi noaptea. Problema e ca dureaza pana reusesti sa iti schimbi bioritmul. Incearca sa dormi in fiecare zi cu 5 minute mai putin ziua si cu 5 minute mai mult noaptea. Succes.

| persseuss a răspuns:

Asta sa stii ca o am si eu..ma trezesc la pe la 5 6 seara si adorm la 7 8 dimineata
incearca asa:te trezesti, si cand trebuie sa dormi dimineata nu dormi si rezista pana seara la 8 9 si atunci dormi.

| Azµre a răspuns:

Să tragi pe ziuă tare și noaptea dormi ca un bebeluș.

| supermamici a răspuns:

Somniferele intr-adevar pot da dependenta. Stai mai mult in lumina naturala, foloseste calculatorul mai putin, fa sport, evita cola si cafeaua. Vezi si aici: http://www.supermamici.ro/nu-poti-sa-dormi/

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 a răspuns:

Incearca sa te organizezi mai mult, sa-ti faci un program normal, sa nu mai dormi ziua, fa-i ceva activitate ziua, fa-i sport, plimba-te prin parc, bea seara un ceai de menta, sunatoare, nu mai bea cafea, cola.
Sanatate.

| alina94mee explică (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Mersi mult ( oricum nu beau cola, cafea... probabil si de la tigari, ca fumez mult noaptea *)

| Lilu_Liviu_1988 a răspuns:

Incearca sa nu mai dormi ziua si fa-ti un program de somn