| zed0mrt a întrebat:

Am o problema, am dureri in zona pelviana, merg la baie foarte des, ma simt balonata, am pofta de mancare ridicata si nu stiu ce se intampla cu mine. Menstruatia ar fi trebuit sa imi vina astazi, pe 13. Oare este doar o raceala sau alt ceva?
Astept raspunsurile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai manifestari induse de catre psihic, probabil in contextul fricii de o sarcina nedorita. Ele nu inseamna nimic, e prea devreme sa ai semne de sarcina (daca esti insarcinata) si nici nu seamana cu semnele unei infectii (mai degraba ai un usor sindrom premenstrual)

| zed0mrt explică (pentru Brigaela):

Am facut un test de sarcina dupa o saptamana de la contactul sexual, a iesit negativ. Am crezut ca l-am facut prea devreme si trebuia sa mai astept. Dar mi s-a spus ca testul pe care l-am facut eu e unul care imi arata daca am sarcina din prima zi. Acum nu stiu.

| Brigaela a răspuns (pentru zed0mrt):

L-ai facut mult prea devreme, nu are absolut nici o valoare daca a fost negativ. Testul iti poate arata o sarcina din prima zi, in sensul ca dintr-o mie de femei insarcinate, una va testa pozitiv in prima zi, 10 dupa 7 zile si tot asa. Aminteste-ti ca testul e facut sa identifice sarcina, nu a o excluda, adica are specificitate mare (nu da pozitiv cand nu esti insarcinata), dar sensibilitate mica (adesea da rezultate fals negative). Ginecologul te va invata sa interpretezi corect un test de sarcina. pe scurt: testele negative se iau in considerare numai daca sunt facute dupa minim 21 de zile ed la contactul sexual din prima urina de dimineata. orice test facut inainte de acest interval se ia in considerare numai daca este pozitiv (iti poate arata daca esti insarcinata, dar nu poate exclude o sarcina). Eu cred ca tu nu ai discutat indeajuns problema asta cu medicul tau ginecolog si nu ai inteles care este logica testelor de sarcina (ca dozeaza in urina un hormon sintetizat de placenta, despre care ai invatat si tu la scoala ca e foarte mica la inceput). Sigur, e uneori posibil ca sinteza acelui hormon sa fie mai mare decat normalul si un test sensibil o va identifica, dar tu trebuie sa te gandesti la o secretie normala de hormon de sarcina, nu la o situatie exceptionala, caz in care trebuie sa treaca minim 21 de zile intre actul sexual si test (nu numeri ziua actului sexual si nici ziua testului, trebuie sa fie 21 de zile intre ele).

| zed0mrt explică (pentru Brigaela):

Am inteles asta, dar care sunt semnele cele mai des intalnite cand este vorba despre o sarcina? Eu cu toate ca stiu ca nu s-a intamplat nimic care sa provoace asta intre mine si partener ( ceea ce vreau sa spun este ca nu a ejaculat in mine), am o oarecare teama.

| Brigaela a răspuns (pentru zed0mrt):

Primul semn este intotdeauna lipsa unei menstruatii normale (fie absenta completa a menstruatiei, fie aparitia unei sangerari neregulate, diferite de menstruatie). Cam la doua saptamani dupa data la care trebuia sa vina menstruatia pot aparea balonari, somnolenta, dureri de sani, iar ca la 3 saptamani greturi mai ales dimineata, intoleranta la anumite mirosuri. Tine cont ca peste jumatate din femei nu au in primul trimestru de sarcina alte simptome in afara de lipsa unei menstre normale. Urinarea frecventa apare in ultimul trimestru de sarcina, cand uterul mare apasa pe vezica. Pofta crescuta de mancare apare de obicei dupa cea de-a 10 saptamana de sarcina (multe gravide au inapetenta in primul trimestru).
Un act sexual neprotejat fara ejaculare are un risc de sarcina destul de marisor, de aceea nu faci sex neprotejat decat in clipa cand esti 101% sigura ca vrei un copil si nu ai nici cea mai infima ezitare. Coitul intrerupt nu este o metoda contraceptiva, este doar una de reducere a posibilitatii de sarcina, folosita de cuplurile stabile, casatorite, in viata carora un copil nu ar reprezenta o problema, dar care nu ard de nerabdare sa aiba un copil. daca ai facut sex neprotejat inseamna ca in clipa aia iti doreai un copil fara nici cel mai mic dubiu sau retinere, nu e cazul sa te razgandesti dupa, mai ales ca nu mai are relevanta. Asadar, intoarce-te cu gandul in momentul ala, aminteste-ti cum te-ai hotarat ca sexul neprotejat e o optiune buna, de ce erai atunci perfect sigura ca vrei copil si stai linistita. Nu te stresa inutil, iti faci rau tie si, daca esti insarcinata, si copilasului tau. Momentul in care sa te stresezi este cel inainte de a decide daca vrei sex neprotejat, dupa ce ai decis sa faci sex neprotejat nu mai ai absolut nici un motiv de stres.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru zed0mrt):

NU exista semne specifice de sarcina decat dupa trecerea a circa 5-6 saptamani de la instalare/formare. Daca au trecut 10 zile de la data sexului se poate determina cu precizie maxima existenta sau lipsa sarcinii printr-o analiza de sange facuta la un laborator de analize medicale. Rezultatul se primeste in 24 de ore, testul costa in jur de 40-45 de lei si are o precizie de peste 98%.

| Dumitru_Yanis_1994 a răspuns (pentru zed0mrt):

Dhalia ai un raspuns perfect la Brigaela si daca nu ai nici o infectie poate urinara este ok. Poti consulta un ginecolog.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Semnalele pot reprezenta un sindrom premenstrual in cazul in care nu ai intretinut relatii sexulale neprotejate.Deocamdata nu exista o intarziere in declansarea menstrualiei, care sa iti provoace ingrijorare.Neinceperea sangerarii lunare poate avea cauze endocrin-hormonale, poate fi de natura medicala sau chiar provocate de starea de stres.Nu ai nimic de facut decat sa te linistesti si sa astepti.Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

De ce nu ai specificat in intrebarea ta ca ai intretinut relatii sexuale.In acest caz depinde in ce data a ciclului menstrual s-a/s-au produs actul sexual. Fara date certe nimeni nu poate ghici existenta sau lipsa unei sarcini. Doar daca revii cu urmatoarele date :perioada ultimei menstruatii,data preconizata a viitoarei menstruatii, data la care a avut loc sexul,daca sexul a fost protejat sau nu, daca ai ciclul regulat sau nu si care este lungimea acestuia, doar stiind aceste date se pot emite raspunsuri certe, concrete si mai ales corecte. Fara aceste date se pot emite doar pareri fara nicio valoare, bune doar pentru a ne afla in treaba sau spuse ca la o sueta.

| zed0mrt explică (pentru corbulalbrosu):

Da, am o menstruatie regulata, pe 13 luna trecuta, actul sexual a fost la 10 zile dupa ce s-a terminat menstruatia. Tin sa mentionez ca ma tine in jur de 5-7 zile. Iar cat despre act sexual, nu a fost decat o singura penetrare. Tin sa mentionez ca a fost a doua oara de la dezvirginare, si am mai avut cateva scurgeri. Nimic mai mult. Iar el nu a ejaculat in mine. Si-a provocat singur ejacularea.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru zed0mrt):

In cazul in care ai un ciclu menstrual regulat, data ovulatiei se poate determina cu exactitate deoarece aceasta de produce cu exact 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. Astfel iti poti da tu singura seama daca sexul s-a petrecut in perioada fertila sau nu.Este important de stiut acest aspect deoarece se admite ca se pot produce scapari insesizabile de sperma chiar si de catre barbati super experimentati astfel ca exista posibilitatea extrem demica dar carenu o putem exclude 100% de a se intampla sidrept urmare aparitia unei sarcini absolut intamplatoare. Asa cum am mai scris posibilitatea unei sarcini practic nu exista, dar asta o poti afla cu cea mai precisa metoda care se poate efectua dupa trecerea a 10 zile de la ultimul act sexual sau de la ovulatie.Ti-am descris modul si locul unde se poate executa.

| My_Raul_1999 a răspuns:

Esti insarcinata.