| AlezutzaM a întrebat:

Am o problema, au trecut mai mult de 28 de zile de cand nu mi-a venit menstruatia si in locul acesteia am un lichid incolor spre galben dar nu sange.
E vreo problema grava ( mentionez ca miroase)
Fara jigniri sunt speriata!

Am 14 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare, stai LINIŞTITĂ :)

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui ( "lichid incolor spre galben" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Observ că, eşti în PRIMUL an ce ciclu menstrual :)

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| AlezutzaM explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc foarte foarte mult

| bursuc001 a răspuns (pentru AlezutzaM):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si ai facut ceva cu cineva? daca nu poate fi o infectie si pastreaza o igiena mai buna

| AlezutzaM explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu am facut nimic cu nimeni.
Poate fi si din cauza igienei?

| AlezutzaM explică (pentru AlezutzaM):

Avand in vedere ca mi-a venit prima data in ianuarie

Iar cum ar fi trebuit sa fie a 3 oara