| ONd0000 a întrebat:

Am o problema de câteva zile. Am stări de greața de aproximativ 4-5 zile si dureri de cap uneori chiar foarte puternice. Am fost la medic bănuind că ar putea fi din nou fierea (am fierea strangulata si in mod normal ar trebui sa tin regim dar nu prea o fac) însă medicul m-a trimis La ginecologie bănuind că ar fi o sarcina. Am făcut un test dar este negativ si ar mai fi 2 săptămâni pana la menstruatie. Ce ar putea fi? Ati pățit si voi sa aveti stări de greața de câteva ori pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-ai raspuns singura că nu respecti regimul. Orice comentariu din partea mea este de prisos.

| MihaelaDart a răspuns:

Ai făcut testul de sarcină prea devreme daca spui că mai și 2 săptămâni până la venirea menstruației. Un test Hcg (prin colectarea urinii) se face la o săptămână de întârziere a menstruației! Atunci iese cu claritate un test de sarcină pozitiv.
Mergi la un neurolog.
Simptomele unei sarcini se vad abia din săptămâna a 6 a sau a 8a.

| ONd0000 explică (pentru MihaelaDart):

Auzi neurolog. Sincer nu ma asteptam sa gasesc un raspuns aici dar am zis sa incerc. Oricum Ca idee in decembrie 2018 am avut o sarcina pierdută si simptomele au apărut în săptămâna a 3 a. Vad ca lumea se da învățată si cand colo nu stim sa apreciem ca femeile au organisme diferite implicit si stări diferite

| MihaelaDart a răspuns (pentru ONd0000):

Sincer, ieri am dat alt răspuns cuiva unde am menționat de neurolog, nu am sesizat că telefonul mi-a schimbat din ginecolog in neurolog, nu a fost cu intenție și nici nu m-am mai uitat daca era greșit cuvântul. Se mai întâmplă să greșim, totuși nu trebuie sa ne uitam din prima!

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu a avut chef de tine, acest doctor, daca te-a trimis la ginecolog, fiindca greturile in sarcina apar dupa 3 saptamani de zile, de la data cand se presupune ca ai ramas gravida.
Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test de sarcina, facut inainte de 21 de zile, va arata negativ fiind facut inutil si eronat, chiar daca esti gravida, fiindca este facut cu mult prea mult timp inainte, ca hormonul hgc sa "informeze" toate organele, ca este gestant.