| Discord a întrebat:

Am o problema destul de ciudata in ultima vreme. Cam de doua zile nu pot sa dorm, pur si simplu sa adorm. Mierucri am dormit cam 5 ore dupa ce am luat un somnifer iar azi nici macar 4 ore. Ce sa fac? Ceva sfaturi? Tin sa mentionez cu nu usnt foarte obosit dar poate daca voi continua asa. voi fi :/.(vreau sa ma simt mai bine pana pe 5 Ianuarie.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de ce faci in timpul zilei, daca dormi dupa amiaza, daca esti stresat, ce faci seara, etc. Mai citeste pe net. Uite si aici: https://www.reginamaria.ro/......-cmsid-403

| Discord explică (pentru Salontanul):

Mersi mult. voi incerca chiar in aceasta seara! ^^

| Salontanul a răspuns (pentru Discord):

Mersi si eu.

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai consumi coca cola? cafea? stai in fata pc-ului?
Ai urmat ceva tratament?
Toate astea pot afecta somnul.
Incearca sa bei ceai de musetel/tei.
Daca noaptea nu poti dormi, incearca a doua zi sa stai treaz pana seara si apoi vei adormi si poate iti reglezi somnul.
Ori poti cere sfatul medicului de familie
O seara bunahappy

| mihaicelsfant a răspuns:

Mergi afara si fugi un htongue sa vezi ce somn te ia

| Nonameagain a răspuns:

NU mai lua somnifere!
Bea seara un ceai de tei sau un lapte cald. Stai ziua cit mai mult afara, la aer curat si fa multa miscare.

| Zorn a răspuns:

Nu mai lua somnifere!

În primul rând, nu mai porni televizorul, calculatorul, telefonul, tableta etc. după ora 6 seara. Încearcă să micşorezi timpul în care stai în faţa calculatorului, televizorului etc. la 1 oră, mai puţin de atât, sau chiar deloc.

Pe timpul zilei, aeriseşte camera în care dormi.
În cameră trebuie să fie o temperatură potrivită.
Îmbrăcămintea pentru culcare trebuie să fie una lejeră.

Patul trebuie să fie aranjat, încearcă să schimbi aşternuturile şi asigură-te că salteaua şi perna nu îţi sunt incomode.

Înainte de culcare, încearcă să bei o cană de lapte cald, să rogi pe cineva să îţi facă un masaj, sau pur şi simplu să stai in pat relaxându-te.

Pe timpul zilei fă mişcare cel puţin 30 de minute. Bea lichide pe timpul zilei şi NU mânca seara după ora 19:30.

NU consuma Coca-Cola, cafea, energizante, alcool, ciocolată (dulciuri) etc. în exces.

Dacă dormi de amiază, orele pe care le-ai dormit noaptea se adună cu orele de la somnul de amiază şi din nou, probabil, vei avea insomnii.

Elimină stresul, relaxează-te!

| Alexandr a răspuns:

Apelează la un doctor! Nu cred ca niste copii vor gasi o solutie folositoare! (:

| OvidiuDrg a răspuns:

Apelează la un doctor! Nu mai cauta solutii aici....nu vei găsi ce iti trebuie. (îmi pare rau pentru tine).

| Idontcare69 a răspuns:

Pai poate ca mananci multa ciocolata, bei cafea, cola, energizant sau poate stai prea mult in fata calculatorului. Incearca sa faci sport si sa mananci sanatos big grin.

| xZer0x a răspuns:

Nu stiu ce sa spun despre tine.....eu am avut aceeasi problema mai demult si medicul mi-a spus sa fiu mai activ ziua (avand in vedere ca stateam toata ziua la calculator) si am inceput sa fac si alte lucruri mai "obositoare" si a functionat.....ai putea incerca si tu