| Moiaer a întrebat:

Am o problema. Eu sunt scund si am 13 ani si atunci cand alerg obosesc extrem de repede. Eu ies afara ma joc alerg dar tot obosesc f.repede. Ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta ca esti scund sau inalt, cand alergi si faci sport.
Nu ai pic de fibra musculara si esti probabil sedentar, de aceea obosesti atat de repede.
Daca iesi zilnic afara si te joci macar 1 ora, vei vedea ca-ti creste rezistenta la oboseala.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și dacă ești grăsuț poți obosi repede. Și dacă nu ai suficient antrenament etc
Uite mai jos câteva sfaturi, care te vor ajuta să îți imbunătățești rezistența la alergare pe distante din ce in ce mai lungi:
http://www.andreirosu.org/......-alergare/

| Bizon95 a răspuns:

La 13 ani sa obosesti asa de repede inseamna ca ai o problema
chiar grava
cum ar fi ceva la inima (insuficienta cardiaca se simte ca oboseala in primul rand)

asa ca te sfatuiesc serios sa te duci la doctorul de familie si la analize... FOARTE SERIOS!

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca in primul rand ar trebui sa mergi ma mediul de familie si sa-i descri situatia, iti va recomanda niste analize si daca alea vin inapoi normale atunci inseamna ca trebuie sa faci miscare mai des.

| StrongHeart a răspuns:

Nu ai rezistenta, adica nu esti obisnuit cu efort fizic zilnic.

| laurentiutirei a răspuns:

Nu ai conditie fizica de acea obosesti incearca sa alergi in fiecare zi cate 1-2 minute fara pauza sau 5