| georgica29 a întrebat:

Am o problema. imi cade parul foarte rau. am incercat multe tratamente dar in zadar, am observat ca atunci cand ma supar si sunt stresata imi cade mai mult stiu ca este normaal sa cada 100 fire de par in fiecare zi dar mie imi pica mult mai multe de fiecare data cand ma piepten am 27 de ani si nu stiu de unde este problama. nu am timp sa merg la doctor si as dori un sfat de la voi. va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lili_1880 a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa ti faci totusi timp sa mergi la doctor. daca ti se pare ca ti cade exagerat de mult.
si mie imi cade destul de mult par. in apa cu care ma clatesc pun putin otet. si am observat ca functioneaza, imi cade mai putin decat inainte.
nu cred ca e vreo problema de sanatate, pot fi mai multe cauze : stres, alimentatie necorespunzatoare, chimicalele din produsele de hairstyle. etc.
ar trebui sa incerci treaba cu otetul. la mine a merswinking

8 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Du-te la un dr nu mai sta asa.

| Psihoyounger a răspuns:

Fa-ti timp pentru doctor. Sanatatea e pe primul loc. Durata de viata a unui fir de par este limitata. Parul se misca in radacina timp de 2-4 luni si apoi cade lasand loc altui fir. Capul pierde in mod normal cca 100 fire/ zi, dupa cum ai spus si tu. Daca observam o cadere excesiva timp de 3 zile fara a-l spala, calculand 3 zile dupa a 2 a zi de la spalare si firul este insotit de radacina, atunci se ridica problema unei cauze interne.

Caderile excesive de par pot duce la aparitia calvitiei (cheliei) la barbati, iar la femei la caderi difuze.

Factorii care pot influenta acest proces nedorit se pot stabili cu ajutorul analizei radacinii firului de par, insotita de proba de sange, denumita trihograma.

Iata unii din factorii care duc la caderea parului:
hormonii
anticonceptionalele
alimentatia
stresul
boala
medicamentele
razele solare
fibroza (este procesul de intarire a fibrelor tesutului din jurul radacinii, care nu se mai alimenteaza, generand caderea parului).
Deci mergi la doctor, pana nu e prea tarziu.

Psihoyounger

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Scumpa este clar caci iti pica parul de la stres suparare ai incercat sa iei Revalid? sau iar este un gaz dar nu gaz de acela de cand se dadeau batrani cu el in cap gaz frumos mirositor desi eu ti-as recomanda sa consulti un dermatolog

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema si am scapat de ea f usor. Inainte sa te speli pe cap cu 30 min maseaza-ti radacina cu o solutie formata din galbenus de ou + ulei de masline + vitamina A. Urmeaza acest tratament timp de aproximativ 6 saptamana si o sa vezi ca nu o sa-ti mai cada atata par! incearca-l si nu vei regreta!

| adorra a răspuns:

Cere la farmacie Bio seleniu + zinc e cel mai bun...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe tratamentchelie si citeste povestea acelei doamne. Eu am urmat tratamentul ei si nu mai am nici-o problema.

| Boby a răspuns:

Mie mi-a cazut aproape tot
Fi fara grija o sa te obisnuiesti cu ideea
Eu acum ma rad in cap si nu-mi mai cade