| random1620 a întrebat:

Am o problema. Imi transpira mainile si talpile intr-un mod excesiv. (si e efectiv insuportabil) Aveti solutii?

PS* am auzit ca e din cauza pubertatii dar va rog spuneti-mi ca nu trebuie sa mai astept 3 ani sa se opreasca!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fa ti analizele transpiratia excesiva este semn de diabet tip 2

| RobertMoon a răspuns:

Da-ti cu antiperspirant pe palme și tălpi până una-alta. Probabil e din cauza faptului că este vară și cald, iar din toamnă-iarna nu vei mai transpira.

| random1620 explică (pentru RobertMoon):

De fapt ba da. Se intampla si atunci. Doar cand ma pun in pat (seara) se opreste...

| RobertMoon a răspuns (pentru random1620):

Totul e de la psihic. Nu te mai gândi și nu o sa mai transpiri. Uneori și eu daca mă gândesc la o chestie se întâmplă. Zilele trecute a pus cineva o întrebare legată de herpes și i-am dat câteva sfaturi, iar a doua zi mi-a apărut și mie, deci totul e de la cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este hiperhidroza nu este din cauza pubertatii.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Da,poate fi și din cauză că ai parte des de situații foarte stresante pentru tine, lipsa a unor vitamine sau minerale importante din organism sau afecțiuni dermatologice. Eu mă confruntam cu aceași problemă zilnic. M-am dus la un medic pediatru foarte bun din orașul meu și m-a sfătuit să fac niște analize analize. Mi-a ieșit un mare deficit de vitamina D3. Am luat suplimente și după aceea nu mi-au mai transpirat decât în situații marcante emoțional.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Oricum nu am auzit niciodată ca ăsta să fie un simptom al pubertății.
Poate încerci înainte să îți dai cu pudră din aceea pentru bebeluși, dacă tot nu ar funcționa e clar un semn că ceva e în neregulă cu corpul tău. Să nu te panichezi că mai mult de ce am expus mai sus nu va fi mai grav.
Scuze, am scris "analize" de două ori *