| qieiqpalz a întrebat:

Am o problema la degetu mare de la picior nu e unghie incarnata e ceva mai rau parerea mea oare cat ar costa o operatie?(nu e unghie incarnata stiu sigur pentru ca am avut la picioru opus si am fost operat etc )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu e unghie incarnata atunci ce este? Mergi la un control de specialitate si vezi ce-ti spune. Noi nu avem de unde sti cat costa operatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Daca nu e unghie incarnata, atunci o fi vreo ciuperca. Am avut si problema descrisa de initiator si m-a chinuit timp de 4 ani. Se intampla asta cand porti incaltari cumparate de la necunoscuti sau cand incalti dupa altii. M-am tratat cu tetraciclina si solutie rivanol. Partea proasta ca aceasta ciuperca continua sa se dezvolte cand e degetul transpirat. Trebuie tinut la aer si tratat. Dar na, iarna nu poti umbla in slapi pe strada.

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Exact asa si eu! tot cu tetraciclina si rivanol si nimic.e o coaja si aia mi-a crescut pe carne deasupra la unghie dar oricum doare..si am taiat o, o data si am dat cu apa oxigenata dar s-a refacut.tu cum ai scapat de ea!?

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cumpar de la second hand ..si nu am frati sa port de la altcineva

| Raducons a răspuns:

Daca nu ai asigurare costa in jur de o 100 de lei, la privat cred ca mai mult.Ce poate sa fie daca nu unghie incarnata, eu am avut o operatie la deget si este foarte neplacut procedeul de operat.

| qieiqpalz explică (pentru Raducons):

Nu ti a dat sa nu te doare? a facut direct asa pe viu sa zic asa?

| Raducons a răspuns (pentru qieiqpalz):

O facut anestezie, a strangulat degetul cu ceva si era f dureros, si dupa ce a trecut efectul anesteziei ma durea destul de tare, eu am avut o unghie incarnata, Acum este sensibila si ma deranjeaza. Sfatul meu este sa cauti o clinica serioasa, nu la stat cum am facut eu.platesti poate mai mult dar stii ca iti face treaba buna.

| qieiqpalz explică (pentru Raducons):

Man si eu am fost operat de unghie incarnata stiu cum e ..si sincer nu a foat deloc dureros nici in timpul operatiei nici dupa ce s-a dus efectul anesteziei a durut foarte putin dupa ce a trecut anestezia

| Raducons a răspuns (pentru qieiqpalz):

Depinde cum s-a lucrat, ti-am zis cum a fost in cazul meu.