| qieiqpalz a întrebat:

Am o problema la respiratie nu sunt 100% maine merg la control oare costa bani este vorba despre deviatie de sept ma costa bani doar sa ma verifice si sa imi zica daca am sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti asigurat (elev, student, somer, salariat) si mergi cu trimitere de la medicul de familie intr-un cabinet care are contract cu casa de asigurari de sanatate, nu vei plati (costa, dar va plati asigurarea). daca mergi pur si simplu, consultatia o vei plati, ca si toate investigatiile necesare (nu e deloc simplu de zis daca ai deviatie de sept, cat dee serioasa e si daca ea iti da probleme sau nu)

| qieiqpalz explică:

Deci unde sa merg? la urgente? cu bilet de trimitere? si ma va costa bani?

| Brigaela a răspuns (pentru qieiqpalz):

La urgente nu poti merge, acolo mergi numai pentru lucruri care iti pun viata in pericol. Cei care iti recomanda sa mergi la urgente pentru o deviatie de sept sunt doar oameni rai si needucati care vor sa isi bata joc de medicii de la urgente si de tine, trimitandu-te sa ii stresezi inutil.
La 16 ani, fiind elev, esti asigurat automat. Ia-ti trimitere de la medicul de familie si roaga-l pe medicul de familie sa iti recomande un ORL-ist la care sa iti faci programare.

| qieiqpalz explică (pentru Brigaela):

Ms mult!

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Lucrezi?
Esti asigurat medical?
Ai doctor de fam?
Daca da, nu te costa nimic, doc de fam te trimite la ORL si de acolo la operatie pentru remedierea devierii de sept, daca intr-adevar ai?

| qieiqpalz explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Nu am card de sanatate...nici mama nici tata

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Cati ani si tu de fapt?
Ultima solutie este sa te duci la urgente, si daca ai bafta sa dai peste un doctor dragut, te v-a consulta si iti spune ce ai.

| qieiqpalz explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Am 16 ani