| andreii2 a întrebat:

Am o problema la umar.

Ultima data am fost la sala joi si a aparut o durere la umarul drept.

Ma gandeam ca e febra musculara dar acum ma doare cand misc mana nu cand apas.

Iar cand misc bratul se aude ca un pocnit usor.(mai mult se simte nu se aude tarehee hee. )

A mai avut cineva astfel de probleme si i-au trecut fara medic?
Daca ajung la medic ce se intampla? ma opereaza pentru atat? sau ma gandesc prea departe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisse_8813 a răspuns:

Este posibil sa iti fi cedat vreun tendon...
Si iubitul meu are aceleasi probleme, dupa 4 ani de mers la sala, la un moment dat a aparut aceasta problema si de atunci nu a mai putut continua. Durerea nu e permanenta insa ori de cate ori incearca sa reia antrenamentul ii revine. A fost si la fizioterapeut insa dupa mai multa documentatie a ajuns la concluzia ca doar la chirurg poate rezolva problema. Este o interventie foarte usoara, insa trebuie sa stii sigur ce ai. Problema poate fi si de la clavicula, sau altceva... asa ca nu mai asteapta, fa-ti un RMN si mergi sa ceri parerea unui medic! happy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te opereaza numai pentru atat. Mai degraba iti recomanda un bandaj elastic pentru umar. Dar du-te la medic, fiindca nu stii in ce pozitie sa iti fixezi umarul in bandaj si o pozitie vicioasa ti-ar face mai mult rau.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pune pe cineva sa traga zdravan de brat, apoi o baba care stie sa-l maseze cu otet sau cu ce stiu ele (ulei cu nustiuce plante) si o sa treaca. Sau mergi la medic, na...

| Bteen a răspuns:

Eu zic ca te gandesti prea departe, probabil ai muschii obositi, dormi intr-o pozitie inconfortabila. Incearca niste masaje si incearca sa dormi pe burta, am avut si eu destule probleme si inca mai am.Sau daca tu crezi ca e altecva consulta medicul, dar nu cred ca e nevoie de operatie. Succes!

| lovelybuterfly a răspuns:

Nu cred ca te opereaza...adica depinde cat de grav e. Poate ti-ai sucit umarul sau ti l-ai dizlocat sau chiar rupt.La operatie nu cred ca se ajunge. Poate la un ghips sau ceva exercitii...si verisorul meu a patit asa si i-a pus ghips.