| Radandam a întrebat:

Am o programare mâine la o ecografie abdominala și mi-a spus sa am vezica plina, eu asa parca am înțeles, adică sa beau apa și sa îmi vina sa urinez dar sa țin în mine? Radiază în vreun fel ecografia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Ecografia nu radiază, tocmai de aceea se face și la gravide ecografie morfofetala.
Nu mânca înainte cu cel puțin 4 ore, bea cam o sticla de 500 ml apa și nu urina. Nu o bea pe toată cu 5 minute înainte de ecografie ca rămâne in stomac și medicul nu va reuși sa vadă bine. Vezica trebuie sa fie plină, deci da, nu ai voie sa urinezi.

| Denisa0954 a răspuns:

Ecografia foloseste ultrasunete, nu raze x, deci nu radiaza si nici nu este daunatoare in vreun fel.
Si da, trebuie sa ai vezica plină, adică să simți nevoia de a urina dar sa nu o faci.