| maryusGosSu a întrebat:

Am o tuse productiva de vreo 2-3 zile si ma cam usutra gatul cand inghit, imi simt gatul uscat si beau apa ft des...cand tusesc simt o secretie pe care nu pot sa o elimin deloc... un remediu bun si care sa treaca in scurt timp va rogg. fara pastile si alte nebunii
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Incearca ceva naturist care la mine a dat rezultate rapide. Mentionez ca am apelat la aceasta metoda dupa doua saptamani de tratament in care nu s-a rezolvat nimic. Ia o ridiche neagra, o cureti de coaja si o tai in felii subtiri. Intr-un vas pune un strat de zahar, unul de felii de ridiche, pana se termina. Deasupra, bineinteles tot zahar. In doua ore va incepe sa isi lase un sirop. Sa nu uiti dupa aceea sa mai amesteci din cand in cand. Cand siropul este format definitiv, bea de cate ori iti amintesti din el. Ar trebui sa poti sa il consumi in 24 de ore. Este un remediu foarte eficient. In cazul meu, cand am terminat de baut siropul, am terminat si cu tusea. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cum zice @emanuellex, dar inlocuieste zaharul cu miere, mierea pe langa ca e dulce ca zaharul mai are si proprietati antiseptice si este mai sanatoasa, contine si minerale si vitamine pe cand zaharul nu.
Alte plante bune pentru raceala sunt: ceapa si usturoiul, semintele de dovleac, nucile, plante de ceai ca musetel, menta, tei, etc.

| albastrualb77 a răspuns:

Eu am luat strepsils, sau decasept, si am luat de 3 ori pe zi o lingurita de miere cu zeama de lamaie, dar poate ar trebui sa te vada un medic, poate ai avea nevoie de antibiotic totusi.

| Babydoll_4700 a răspuns:

Eu nici nu puteam sa vorbesc la cat de iritat era gatul laughing Tantum Verde si Bioparox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Cel mai simplu ar fi să iei de la farmacie un sirop expectorant, dar eu zic să consulţi şi un medic! Sănătate!
Dacă vrei un mic ajutor în formarea ta, vizitează http://lecturirecenzate.ro/.