| DavidIron a întrebat:

Am o unghie incarnata destul de ușor evoluata și am reușit sa imi scot acea bucățică de unghie care mi-a întrat în carne și am pus o bucățică de bumbac dedesubt, ca asa am văzut pe net.
Odată la cât timp sa schimb acea bucățică de bumbac de acolo?
Sa o schimb în fiecare zi când mă spăl pe picioare?
Sau sa las sa cerasca unghia și sa schimb mai rar?
Nu vreau sa rup unghia din greșeală când schimb prea des acel bumbacel.
De când am pus acel bumbac mi-a mai meliorat din durere și disconfort.
Cum sa fac sa fie ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Ar fi ok sa pui o bucata de bumbac cu niste crema de petrol(banuiesc ca stii despre ce crema e vorba) si iti vei reveni.

| DavidIron explică (pentru DaniTDCI):

Ce e crema de petrol?

| DaniTDCI a răspuns (pentru DavidIron):

E un tub de dimensiune mica, cu o crema neagra ce miroase a petrol si se gaseste la orice farmacie, am patit si eu sa am unghie incarnata destul de rau si in cateva zile mi-a trecut.

| DavidIron explică (pentru DaniTDCI):

Ok mersi, dar cum o aplic?
După ce o aplic, mai pun acel bumbac sub unghie?

| DavidIron explică (pentru DaniTDCI):

Cum se numește? Acea cremă

| DaniTDCI a răspuns (pentru DavidIron):

Pui niste crema pe acea bucata de bumbac si aplici exact acolo pe unghie, schimbi bandajul de 2 ori pe zi si in maxim 1-2 zile iti trece

| DaniTDCI a răspuns (pentru DavidIron):

Nu ii stiu exact denumirea fabricantului, dar poti spune la farmacie ca doresti crema de petrol si ele vor stii ce sa iti dea.

| DavidIron explică (pentru DaniTDCI):

Ok

| Fashionista10 a răspuns:

Îl scoți cu grija

| DavidIron explică (pentru Fashionista10):

Odată la cât timp?

| Fashionista10 a răspuns (pentru DavidIron):

Odată la două zile