| Ionut3399 a întrebat:

Eu am mai avut acum 2 ani probleme cu o unghie incarnata, s-a vindecat prin operatie deci am invatat de atunci sa tai unghiile corect. Acum la celalalt deget dintr-o data a inceput sa ma doara. In mintea mea am crezut ca e colt, am incercat sa ridic de unghie dar intre piele si unghie e gol, adica nu se vede niciun colt. In schimb am vazut o pielita si da, am tras de ea de s-a dus pana la baza degetului. De atunci durere accentuata, am avut si un oarecare puroi si acum chiar nu inteleg, daca e unghia incarnata iar sau e de la pielita durerea. E usor inflamata zona, foarte putin, dau mereu cu spirt sa usuce si o sa dau acum si cu betadina, ce spuneti? Sa fie coltul ascuns sau sa se vindece si durerea sa fie de la pielita smulsa(a dat sangele binisor atunci). Ma mananca palma sa caut coltul iar dar imi e teama ca mai rau fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi iarasi la chirurg, mai mult ca sigur va trebui indepartata unghia infestata.
Daca omiti, risti sa ramai si fara deget!

| Ionut3399 explică (pentru Bula):

Sper ca e o gluma si una proasta. Eu nu glumesc, am fost operat de doua ori, sunt sportiv de performanta, e groaznic sa stai pe bara pentru asa ceva.

| Bula a răspuns (pentru Ionut3399):

Unghiile sub care apare puroi trebuie indepartate (altfel nu se poate dezinfecta dedesubtul lor), dupa care creste din nou in cateva luni.
Si eu am patit astfel (de 3 ori), stiu despre ce vorbesc.

| Nume6 a răspuns:

Ai rămas cu frică, e ceva normal. Nu ai puroi dacă nu curge nimic de acolo când apeși încet, ca să nu se infecteze, să facă puroi, dă cu betadină care e un puternic dezinfectant care nu irită sau imflamează zona, și la urmă cu tinctură de propolis pe care foarte mulţi doctori o recomandă pentru probleme la unghie de orice fel, inflamaţie sau puroi. Nu mai da acolo cu spirt! De la spirt ai ocazia să îţi coacă(să facă puroi) Multă Sănătate!

| Jackpot2 a răspuns:

Unguent cu tetraciclina pentru orice eventualitate!