| Happyjump a întrebat:

Am o unghie incarnata la degetul mare de la picior. De ceva timp mi-a crescut o pielita langa unghie, ma rog, e mai mult carne vie, cine a avut stie la ce ma refer. Daca as încerca sa o îndepărteze cu picături suedeze ar agrava cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da, e foarte importanta este un antisepctic puternic bazat pe iod. Betadina lichida de preferat, dar merge si unguent.

4 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Daca nu sterilizezi o forfecuta cu betadina s-ar agrava s-ar infecta. Oricum sa stii ca in 90% dintre c azuri tot la chirurgie vei ajunge.

| Happyjump explică (pentru Anonimuserr):

O sa incerc sa folosesc si betadina.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Happyjump):

Da, e foarte importanta este un antisepctic puternic bazat pe iod. Betadina lichida de preferat, dar merge si unguent.

| Lupu_Octavian_1995 a răspuns:

Nu cred ca se va agrava! Si eu am avut asa ceva! Eu am pus betadina multa si rivanol.si am fost la medicul de familie s-a uitat si mi-a dat o crema.du-te si tu. Sper ca te-am ajutat

| Happyjump explică (pentru Lupu_Octavian_1995):

Multumesc de raspuns o sa iau sfatul in considerare.