| scp3008 a întrebat:

Am pielea de sub ochi permanent putin umflata, Din cate vad nu sunt pernute. Si ochii in general imi ard cand stau la PC, Cearcanii/umflatura Poate fi de la iritatia produsa de la lumina calculatorului? Exemplu daca ies afara de dimineata ma simt bine toata ziua, daca stau la PC ma ustura ochii si cateodata vad mai incetosat
Prima cauza la ce se gandesc oamenii e bautura, mai demult obsinuiam sa beau dar numa beri! era si cand bagam mai multe, dar de mai multe LUNI am incetat sa beau mai total, Ochii umflati de la bautura se zice ca revin la normal in max cateva saptamani in schimb ochii mi-s tot asa indiferent ca bag bere sau nu.
Aveam dintodeauna ochii mai naspa, iar de 1 an am stat mai toata ziua in intuneric si la lumina PC-ului, am avut o perioada de depresie severa. Poate fi si asta cauza?
Am slabit considerabil in ultimul an, iar tensiunea mi putin aiurea(sau aparatul merge prost) adica cateodata arata ca am aproape prea mica alte ori ca am putin prea mare si simt asa in cap efectul tensiunii dar numa cateodata
De o perioada am inceput sa ies mai mult afara, iar de Saptamana asta de abia mai stau cateva ore la pc, chiar cat mananc sau una-alta
Ce as putea sa am? Am incercat sa aplic ceva creme saptamana asta si iau vitamine dar fara prea mult efect, in cat timp si-ar face efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta se intampla daca stai prea mult in fata ecranului!
Respecta regulile:
1. Stai la distanta minima de 8 ori diagonala ecranului!
2. Regleaza contrastul ecranului la 75% i luminozitatea la cca 66%!
3. Clipeste minim o data la 10 secunde!
4. Nu te uita constant pe ecran! Intoarce-ti vederea in alta directie macar la intervale de 1 minut!
5. Fa pauze (cu ridicare de pe scaun) de cate 5-10 minute la fiecare ra!
6. Mananca saptamanal cel putin un morvov crud!