| SkivoRo000 a întrebat:

Am pielea extrem de uscata, mai ales pe burta si pe spate, imi cad numai cojite dupa mine, ce sa fac? Nu mai vreau sa folosesc sampoane si etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spala-te cu sapun de baie de calitate mai buna, de exemplu Dove.
Clateste-ti pielea scurt timp, doar pana ce se spala sapunul, altfel se spala si cantitatea mica de grasime din piele si ramane uscata.
Pielea si asa se schimba in continuu, dar daca este uscata atunci se vede mai tare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu ma mir de ce ai facut coji si ti-ai deshidratate pielea corpului cand te speli cu sampon pe corp.
Samponul este DOAR pentru Par!
Pentru corp se folosesc sapunuri si geluri de dus.
Cumpara un gel de dus Dove, sau sapun DOVE, care are un PH mai alcalin decat altele, sau spala-te cu sapun de bebelusi si in cateva saptamani, pielea isi va revenii.
Nu uita sa te hidratezi cu 2 litri de apa pe zi si sa mananci multe fructe si legume, ca pielea sa-si recapete aspectul frumos si sanatos.

| SkivoRo000 explică (pentru Violleta2022):

Scuze, nu sampon am vrut sa zic, gel de dus.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SkivoRo000):

Atunci este ceva foarte rau cu acel gel de dus, poate este contrafacut sau esti tu alergic, la unul din ingredientele lui.

In cazul acesta, foloseste numai sapun de copii mici, sau gel de dus pentru bebelusi, pentru ca sunt cele mai bune pentru o piele sensibila.