| Mirabella33 a întrebat:

Am problema sa zicem asa, de mica degetele de la picioare mai ales acele din mijloc nu sunt cum trebuie, adica ele vin una peste alta.Degetele mijlocii nu au simetria lor si vine peste degetul mare si cel de alaturi, la piciorul drept nu chiar se observa, dar la piciorul stang chiar foarte tare. Pana la 14 ani nu trageam mare atentie, pana n-am fost la o tabara de vara si au inceput glume proaste pe seama lor.De atunci port mereu ciorapi si dorm la fel in ei, de incaltaminte deschisa nici gand n-am.Mama mea la fel are problema asta si tatal ei la fel.De la o vreme au inceput ele tare sa ma doara si doar mergand pe varfuri un pic imi trece durerea.Nu stiu ce sa fac si unde sa ma duc, mi-i rusine si nu ma simt deloc comod.Va rog ajutati-ma cu un sfat.
P.S am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta provine pe de o parte de la mostenire genetica, pe de alta pare de la incaltamintele prea inguste, care-ti apasa degetele incrucisat.
Daca vei folosi incaltaminte plate si late, care nu-ti permit incrucisarea degetelor, atunci dupa un timp se vor aranja "la loc". Este posibil sa nu gasesti asemenea incaltaminte in comert, iar in acest caz va trebui sa-ti faci pantofi la comanda (din piele), eventual ortopedice.
Ar trebui sa te consulti cu un specialist ortoped.

| Ionut659 a răspuns:

Bucurăte că nu ai o malformație mare, asta este ceva genetic din generație în generație, am vazut cazuri mai groaznice cu picioare malformate și etc, dacă vrei să te operezi te va costa mult și bine, lasă așa, ai un caz mai rar dar nu chiar așa, 1 la 1000 din câte știu au o problemă de genu, o malformație este de la 1 la 1.000.000 din fericire dar totuși asta este.
Probleme și rezolvări.
1.
Încălțămintea (tocuri, adidași înguști etc) fac rau piciorului dar contează ce formă au la vârf.
Ăsta este un motiv și sunt mai multe.

Sper că te-am ajutat, dacă vrei să știi cât este o operație de genu pot să îți spun că este peste 10000 euro.

Una de malformație este de 10.000-100.000 euro sau chiar mai mult în funcție de caz.
Am spus și de malformatie căci este important să știi și de aceasta.

| ionutx02 a răspuns:

Mergi la doctor, doar el va sti sa te ajute.