| ItalianoVero a întrebat:

Am revenit...
Acum 2 zile, o fata mi-a spus ca va fi operata de apendicita si m-a speriat foarte tare incat au inceput si la mine niste dureri mici,de fapt nu dureri,mai mult ma jeneaza, nu imi afecteaza mersul, nu ma doare piciorul, greata nu am, la palpare persoanala si din partea mamei, nu simt absolut nimic.Mentionez ca am palpat si cu forta si in toata zona, nu am scapat niciun loc, si nu ma doare deloc.Constipat/deranjat la stomac nu sunt...Ca pofta de mancare...recunosc,nu prea am de 1 zi, asta ar fi cam a 2 a, probabil o fi din cauza fumatului si mancat guma.Ca si inainte de aceste mici >jenatii(jene-nu stiu cum sa le zic) nu prea aveam.Aceasta jena este cand mica, cand un pic mai apasata dar nu este constanta(de exemplu, ma jeneaza acum, 1-2 secunde maxim si gata, ma mai enerveaza peste ceva timp)Si burta ma cam enerveaza(probabil o fi din cauza ca nu prea mananc). Stiu ca mi-ati spus ca cel mai probabil am colon iritabil, dar nu stiu ce simptome are aceasta boala. Daca mai aveti nevoie de informatii pentru a pune un mic diagnostic, va rog postati si raspund imediat.Nu vreau sa ma duc la doctor pentru ca nu am incredere si nu vreau sa fiu operat degeaba(Tin sa precizez ca mi-e frica de tot ce inseamna ac, seringa-medicina). Astept raspuns cat mai curand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Paranoia.
Cand m-am operat eu de apendicita n-am avut nicio durere in zona respectiva, doar greata, vomitam, febra, frisoane. Daca ai si tu simptome de genul du-te la medic.

| ItalianoVero explică (pentru BiuL):

Nu am niciuna din astea happy

| BiuL a răspuns (pentru ItalianoVero):

Deci probabil nu ai nici apendicita, doar esti putin paranoic :p relax, distrage-ti atentia, nu te mai gandi la boala asta si vei fi ok

| ItalianoVero explică (pentru BiuL):

Sa stii...ca daca nu ma gandesc, si ma distrez, nu mai simt nimic ceva timp. Dupa ce ma opresc si incep sa ma gandesc...incepe si ma enerveaza.

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Vezi medicul, numai el poate spune cu exactita despre ce e vorba.

| Latinmoon a răspuns:

Te duci la doctor si ii zici ca te doare si aceasta iti va da trimitere la un alt doctor ca daca ai apendicita nu te duci si gata trece la taiat ca nu e macelarhee hee.
Iar doctorul acela te va pune la niste aparate sa se uite acolo unde te doare.
Good luck!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să consulţi medicul de familie să vezi ce-i de făcut.
Te pup!