| Iorga_Mike_1994 a întrebat:

Am rubeola, pot face baie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Da poti face dus.

| KellyGreen a răspuns:

Doamne dumnezeule cum sa nu isi faca baie? Ce face sta nespalat? Spala'te sau macar spala'te la 2 zile cu apa mai rece ca nu am auzit in viata mea sa nu te speli o sa incepi sa mirosi urat asa ca spla'te.

| wforweirdo a răspuns:

Nu, numai dupa ce iti trec petele.

| Lightning1997 a răspuns:

Nu,nu poti face baie pana la vindecarea completa. Daca nu ai multe eruptii, poti face doar in locurile in care ti-au trecut sau nu ti-au aparut, depinde cum s-a manifestat boala.

| StefiM a răspuns:

Nu 7 zile

| x3Ad a răspuns:

Desigur că ai voie să faci baie. Prin acest mod, previi riscurile de infecţii. Şi încă ceva: nu ai voie să ieşi din casă, evită contactul cu lumea, bea multe lichide şi ţine un regim alimentar format din carne fiartă, legume, fructe...etc.

| Andrada06 a răspuns:

X3ad imi pare rau pentru tine dar nu are voie sa faca baie sub nici o forma pentru ca in timp ce face aie bubitele se inmultesc din cauza apei calde, iar cand va iesi din baie acestea se vor diminua si nu este bine de loc p ca nu inseamna ca nu mai ai si ca se ascund sub piele.Nu POTI FACE BAIE! sper ca te-am ajutat, poate si funda puppy dog eyes?!?!? 1

| x3Ad a răspuns (pentru Andrada06):

Total greşit. Îţi pot arăta comentariul unui utilizator care se pricepe la medicină. Dacă nu cunoşti, de ce spui lucruri aiurea?

| blojutrr a răspuns:

"Bugsarestrange a răspuns:
Doamne dumnezeule cum sa nu isi faca baie? Ce face sta nespalat? Spala'te sau macar spala'te la 2 zile cu apa mai rece ca nu am auzit in viata mea sa nu te speli o sa incepi sa mirosi urat asa ca spla'te."
Daca nu ai idee despre ce vorbesti nu mai vorbi aiurea.
Daca faci baie cat ai petele ele o sa dispara temporar si o sa apara iar simptomele febra foarte mare etc. asa ca recomandat ar fi sa nu iti prelungesti suferinta.

| Dana211 a răspuns (pentru blojutrr):

Nu e adevarat. Medicii recomanda 2 dusuri pe zi cum este normal in cazul bolilor virale

| Iorga_Mike_1994 explică:

Pai am decat pe picioare.

| Iorga_Mike_1994 explică:

Va multumesc pentru ajutorul acordat, sunteti niste oamenii adevarati ^_^