| annydul6 a întrebat:

Am scolioza de 40 grade si mi sa recomandat operatie cu montare tije. intrebarea mea este cat ar costa, unde s-ar putea face, daca se deconteaza ceva prin casa de asigurari fiind eleva, si la ce medic sa merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Nu știu la el a fost bunicul cu o fractură de femur, câand toți spuneau că nu are ce să-i facă dânsul, l-a pus pe picioare în mai puțin de 5 luni, recuperarea constand undeva la un an și ceva, el s-a vindecat în 4 luni. De costuri chiar nu știu, vorbești cu dânsul și îți va spune. Prietena mea are scolioză nu știu de câte grade și așa mai departe dar știu că el a fost singurul care a zis nu operației pentru că este păcat. Are deja 21 de ani, scolioza nu este gravă este una normală. În rest toți ceilalți medici a băgat frica în ea cu operația. Dupa câteva ședințe de fizoterapie și kinetoterapie a scăpat de dureri. Oricum e bine dacă te duci și vezi ce zice și dânsul.

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Eu zic să mai ceri o părere, mulți medici din România profită de cazuri ca al tău. Eu zic să mai încerci la un medic, Bica Florin este șeful ortopediei-traumatologiei de la spitalul Bagdasar-Arseni din capitală. Ai putea să te duci la un consult și vezi ce ți-ar zice și el. Uite aici date de contact:
Tel Secție:021.334.30.27
Tel Mobil:0744530248
E-Mail:Surg.Bica@Yahoo.Com
I-a legătura cu dânsul și discutați îți va spune tot ce ai nevoie. La spital îl găsești zilnic de la 09:00 - 12:00 de luni până duminică.

| annydul6 explică (pentru Azµre):

Mersi mult.deja mi-am facut programare la el.dar de niste costuri nu stii nimic? am fast si la dr jianu la regina maria dar mi-a cerut 16 mii de euro

| Azµre a răspuns (pentru annydul6):

Nu știu la el a fost bunicul cu o fractură de femur, câand toți spuneau că nu are ce să-i facă dânsul, l-a pus pe picioare în mai puțin de 5 luni, recuperarea constand undeva la un an și ceva, el s-a vindecat în 4 luni. De costuri chiar nu știu, vorbești cu dânsul și îți va spune. Prietena mea are scolioză nu știu de câte grade și așa mai departe dar știu că el a fost singurul care a zis nu operației pentru că este păcat. Are deja 21 de ani, scolioza nu este gravă este una normală. În rest toți ceilalți medici a băgat frica în ea cu operația. Dupa câteva ședințe de fizoterapie și kinetoterapie a scăpat de dureri. Oricum e bine dacă te duci și vezi ce zice și dânsul.

| LiviaLorena a răspuns:

Cred ca bine ar fi sa mai ceri parerea unor medici. Eu am fost diagnosticata cu scolioza dorso lombara la 14 ani si atunci avem 28 de grade inclinatie, acum am 38 de grade si 25 de ani. Domnul doctor Mihai Jianu mi-a recomandat si mie operatie, dar am fost la alt medic, doctorul Ursu de la Foisorul de Foc si mi-a spus ca nu trebuie sa ma operez. Nu te arunca in operatie inainte sa vezi pararea altor specialisti pentru ca multi incearca sa faca bani pe spinarea pacientilor. oricum totul depinde varsta pe care o ai si cum evolueaza boala pe parcursul anilor. Eu ma duceam din 6 in 6 luni la controale si am facut si gimnatica, recupere, fizioterapie, am fost internata pe la techirghiol si nu am rezolvat nimic. Coloana s-a strambat in continuare. Totusi de 2 ani stagneaza...

| andreyalupu a răspuns:

Buna,eu am avut o scolioza de 42 de grade, traiesc in Italia si la fel mi sa recomandat operatia, astazi am 3 saptamani de la operatiehappymultumesc lui dumnezeu a mers totul bine, iti recomand spitalul universitar din padove, asta daca ai posibilitate de a ajunge in Italia daca nu am citi pe blog marturiile celor care au fost operati la bucuresti.nu stiu exact cum se cheama spitalul dar gasesti pe net, trebuie sa mergi la ortoped din cate am inteles si in Romania in functie de cat este de grava scolioza, operatia este decontata de catre stat mult succes!