| Ada477 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Lui mami i-a dat doctor sa ia zilnic o jumătate de pastila de Betaloc pentru puls pentru că o apucă palpitațiile foarte des. Problema este că acum are pulsul bun și tensiunea chiar mică și nu știe dacă să ia. Voi ce ziceți, daca ia e posibil să îi scadă rău tensiunea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pulsul i-a revenit la normal, dar are efect secundar (scaderea intensa al tensiunii), atunci sa faca o pauza si sa nu ia medicamentul. Sa ia medicamentul daca iarasi ii apar palpitatiile suparatoare si tin mai mult de o zi.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mie mi s-a spus sa ia un medicament zilnic. Cand vad ca am tensiunea mica nu-l mai iau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce te ai gandit tu? Ca răspunsul corect intr-o problema cardica il gasesti pe un site unde media de varsta e de 14 ani?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să facă exact ce spune medicul.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Ada477):

Să întrebe medicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca sunt palpitatii atunci nu e o cauza emotionala? Pastilele astea nu sunt pentru stari acute. Sunt bune daca iti bate inima prea tare des

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ada477):

Pai e de mers la cardiolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru palpitații poate sa ia extravalerianic cardio din oricare farmacie. Pana și medic cardiolog ( cel mai bun din oraș) a recomandat asta pentru mama. Nu trebuie rețetă pentru asta, este sub forma de pastilă care se tine sub limbă. Mama mea are tratament cronic pentru tensiune ( adică tratament pe care îl ia zilnic, pe tot restul vieții).
Acest extravalerianic poate fi folosit la nevoie, însă pentru o bătaie regulata a inimi se recomanda câte 2 pastile pe zi. Mama folosește de mult timp și crede-mă ca o ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La asta fac referire

https://www.drmax.ro/extravalerianic-cardio-30-capsule-moi-biofarm

Dacă ai farmacie Dr. Max în zona poți comanda direct de pe internet si optezi pentru livrarea în farmacie, livrare care este gratuită. În farmacie prețul va fi mai mare. Eu cumpăr numai de pe internet pastile și ce mai este nevoie fără rețetă după ce am constatat ca în farmacie preturile sunt mult mai mari fata de online.

| nicu991 a răspuns:

Ce valoare are tensiunea mai exact?

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

Sa pună mana pe telefon și sa întrebe medicul