| Unicornaş a întrebat:

poate cam stupida, dar, antibioticele trebuie luate neaparat la ore exacte? Spre exemplu iau la ora 10 dimineata si nu ajung de abia pana la ora 12 noaptea sa iau iar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se iau la ore fixe. 5-10 minute o data nu conteaza. Dar doua ore este enorm de mult. Vei avea doua ore in care nu ai antibiotic in organism si in care bacteriile vor prolifera foarte violent (scapate de sub tratament). Si vor prolifera cele mai agresive, fiindca cele mai putin periculoase vor fi murit inca de la primele doze. Asa ca o intarziere de doua ore inseamna, in cel mai bun caz, reluarea de la capat a tratamentului si, in cel mai rau caz, o infectie rezistenta la antibiotice si mortala. Nu e mare lucru sa iti pui alarma la telefon si sa iei o pastila in portofel (decupata cu tot cu ambalaj)

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, trebuie la ore exacte.

| Hammurabi a răspuns:

Antibioticul trebuie luat la ore fixe. Pentru că trebuie menținută constantă concentrația lui în sânge.
Altfel nu-și va face efectul sau efectul lui va fi diminuat.

| aXy99 a răspuns:

Asa este, mort esti imun la orice.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Brigaela ti-a dat un raspuns perfect/avizat/profesionist! Dar eu te intreb: ai mainile legate si gura ferecata, de nu poti lua antibioticele la intervalul orar indicat de medic?

| Unicornaş explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Unii oameni au si alte probleme in alte parti. Si asta mi s-a intamplat mie, sa uit sa mi iau macar o pastiluta cu mine. Dar din fericire am ajuns sa iau la timp

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Unicornaş):

Atunci cand sanatatea este pe plan inferior carierei: fiecare isi merita soarta. :'( poate precizezi ce alte PROBLEME iti calauzesc existenta.winking tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Kiki20098 a răspuns:

Da ele se iau la ore exacte, de exemplu trebuie sa le administrezi dimineața, la amiaza și seara, iar tu poate ai uitat sa iei la amiaza și iei două antibiotice seara ( adică cea de seara și cea de amiază). Pai uite dacă faci aşa, e cel mai greșit lucru, cel mai bine e sa nu le mai iei deloc dacă uitat, sau pur și simplu sa nu uiți

| NiceKiss a răspuns:

Nu neapărat, dar e indicat să le iei la orele indicate.