| danielalin91 a întrebat:

Am si eu o problema.Am niste puncte albe pe limba, cu preponderenta in spate, in partea inferioara iar in partea din fata sunt ca niste fire (albe) foarte scurte.Am facut analize la sange, am facut exudat faringian nu mi-a gasit nimic (rezultatul a >>fost flora patogena absenta).Am fost la stomatolog si mi-am facut toate cariile.Problema mea nu sunt punctele acelea albe ci respiratia urat mirositoare, mai ales dimineata cand ma trezesc si spre seara.Cred ca respiratia naspa este datorita acelor puncte care nu stiu ce sunt, ce arata.Am o igiena orala destul de buna.Ma spal pe dinti zilnic.Va rog ajutati-ma! Ce pot face? Ce tratament pot lua? A mai patit cineva asa ceva? Ce a facut? rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un alt doctor particular ceva!
Limba este organul care interpretează cel mai repede o boala gravă!
Nu am facut doctorat sau ceva de genu dar am avut curiozitate de corpul uman si m-am interesat din totdeauna.
Mergi de urgentă la alt doctor!

| danielalin91 explică (pentru Laura927):

La particular am fost

| Laura927 a răspuns (pentru danielalin91):

Incearca la mai multe spitale, fiecare are metoda diferită.
Este destul de ciudat ca nu au găsit remediul pentru asa ceva!
Singura boala pe care nu o pot vindeca medicii este atunci cand limba ta nu este vascularitata suficient si devine neteda si cu o culoare de roz pal.
Decolorarile închise /deschise sub forma unor bubite/pete/"fiicele " au o urmare si trebuie sa o descoperi la un medic mai specializat.
Chiar daca exista posibilitatea ca sa nu fie o boala periculoasa trebuie sa descoperi din timp.
Daca este o boala periculoasa cu urmări in viitor, o sa se "ascundă ".
Nu vei mai avea nici un semn pe o perioada îndelungata si va fi mult mai greu atunci.
Este foarte clar, atunci cand limba nu este roz cu proeminente inseamna ca ceva este inneregula!

| danielalin91 explică (pentru Laura927):

Pe mine ma deranjeaza mirosul respiratiei.care o fii problema?

| Laura927 a răspuns (pentru danielalin91):

Este clar ca deții o bacterie in cavitatea ta bucala care iti lasa mirosul asta.
Oricât te-ai spala, tot vei avea mirosul ăla pana la eliminarea bacteriei.
Oricum eu te sfătuiesc sa folosești ața dentară si sa tii o igiena riguroasa ( spala dintii după ce mananci si foloseste apa de gura puternica )
Tu ai zis ca ai fost la dentist, el ce ti-a zis cand ți-a vazut limba?

| danielalin91 explică (pentru Laura927):

E un stomatolog foarte bun, e cunoscut mult.mi-a spus ca nu e ceva grav.a vazut ca e doar in partea din spate.ieri m-am sters cu o bucata de material mai aspru pe limba si s-a luat ceva de culoare galbui spre verde deschis, dar putin nu mult.si limba a ramas aproape curata.dar in partea din spate e problema, se mai vad mici puncte albe chiar si dupa ce ma sterg. daca era bacterie iesea la exudat

| Laura927 a răspuns (pentru danielalin91):

Eu sunt de părere ca e o bacterie care se elimina cu tratamente antifunigene si antibiotic.
Trebuie doar sa cauți un alt medic daca ai fost la privat, mergi la spital ca aia au vazut mai multe decat oricine :/

| Boghian_Ana_1998 a răspuns:

Ar fi bine sa consulti un ginecolog deoarece acele bubite de datoreasa unor probleme in zona intima

| Laura927 a răspuns (pentru Boghian_Ana_1998):

Te duci cu limba la ginecolog?
Mai bine taci decat sa Vorbești tampenii!

| Boghian_Ana_1998 a răspuns (pentru Laura927):

Este adevrat o cunoscuta de amea este cinecul si cind cineva vine la ea intii ii arata limba api zona intima