| Άℓз a întrebat:

Am si eu o problema :
Deci cateodata cand ma ridic brusc de jos ametesc
Asta inseama ca am lipsa de calciu ca asta zicea mama sad
help mee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu poate fi doar lipsa de calciu. Ameţelile astea pot proveni şi dintr-o tensiune arterială mică. De exemplu dacă ai tensiunea mică, atunci când te ridici brusc se provocă o scădere mai mare şi de aici se produce ameţeală respectivă. Aşa am şi eu şi cu calciul stau bine. Îţi sugerez să-ţi măsori tensiunea şi dacă are o valoare normală să mergi să faci analize. Baftă!

| Nicoleta a răspuns:

Asa este. Ai o lipsa de calciu sau iti scade tensiunea. Asa patesc si eu. Iti recomand sa iei masuri cat mai repede pana nu ajungi sa lesini.Iti vorbesc din proprie experienta.Consulta un medic si ia niste calciu si magneziu.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Si asta dar s-ar putea sa ai anemie, asta e una dintre simptomele specifice anemiei.Mergi la medic.

| Contrast a răspuns:

Anemie si/sau tensiune foarte mica!

| florin752010 a răspuns:

Nu ai nici o problema de acest gen. Asa are toata lumea.

| Iuliaana a răspuns:

Eu zic sa mergi la doctor si iti vor spune ei diagnosticul, poate chiar ai lipsa de calciu sau pur si simplu ai fost in acea zi deshidratatahappy

| ◕‿◕ a răspuns:

Da. si mie mi s-a intamplat de multe ori si am fost la farmacie, am luat vitamine si calciu si mi-am revenitwinking