| OneShot001 a întrebat:

am o nelamurire. Anul trecut in noiembrie am fost la CNAS sa intreb despre cardul de sanatate pe care nu mi l-au trimis(ar fi trebuit sa mi-l trimita inca atunci cand eram la liceu).La momentul de fata eu fiind neangajat (pana in aprilie 2015 eu fiind somer) mi s-a spus ca trebuie sa platesc 58lei pentru fiecare luna pentru asigurarea de sanatate.M-au trimis la finante sa platesc ca sa primesc cardul.Nu am platit fiindca mi-au spus parintii ca nu trebuie.In decembrie am primit o scrisoare de la ANAF :

"Decizie privind obligatiile cu titlu de contributii de sigurari de sanatate pentru persoanele care nu realizeaza venituri pentru anul 2015"

Aici scrie ca trebuie sa platesc 405lei pentru cele 7 luni in care nu am avut venituri.Nu am platit iar in 15 martie am primit inca o scrisoare intitulata "Somatie" unde sunt somat sa platesc 348lei de data asta pentru doar 6 luni.Din data de 22dec sunt angajat.Nu inteleg de ce trebuie sa platesc? Card nu am, la medic nu am fost.

Răspuns Câştigător
| CatalinMilan a răspuns:

Ai depuns vreo cerere? Nu esti obligat sa platestiwinking Ei te pun sa platesti pe ultimele 6 luni pentru ca doar asa poate sa iti dea cardul. am patit si eu la fel ca tine doar ca eu am fost la cnas si am intrebat ca de ce nu mi-a venit cardulwinking m-am angajat iar dupa 7 luni am mers din nou si am depus o cerere si in 2 zile am avut cardul acasawinking

3 răspunsuri:
| many404 a răspuns:

Îi aiurea ce fac cârnații ăștia din guvern și eu când eram șomer plăteam pentru a fi asigurat dar nu îmi venea nici o scrisoare, ăștia is tâmpiți tare.

| OneShot001 explică (pentru many404):

Ce as putea sa fac? Simt ca acei bani ii arunc pur si simplu afara pe geam. Nu am beneficiat de absolut nimic in acel timp.

| many404 a răspuns:

Nu prea ai ce face decât să te informezi, să vezi din ce cauza