| anonim_4396 a întrebat:

Am un ciclu menstrual mai neregulat ce intarzie uneori si cate o luna.
Inainte cu doua saptamani cam asa de a veni, mi se imflameaza rau sanii si ma dor de abia ma pot misca.Mai am si o durere de ovar drept dar sa spun ca e mai suportabila, dar durerea asta de sani ma oamoara cu zile, nu ma pot nici rasuci in pat.Acum nu am cum sa merg la medic, dar daca stie cineva, sau a mai patit cineva asta as ruga sa imi spuna in mare daca poate sa fie vreo problema grava, si cum sa scap de aceasta durere de sani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este atat de grav incat viata sa-ti fie pusa in pericol imediat, dar este o problema pe care nu poti sa o rezolvi de una singura fara un consult si prescriptie medicala --- tocmai pentru motivul ca nu cunosti cauza care genereaza simptomele pe care le acuzi! Nu te va ajuta cu nimic ci, din contra, iti va dauna sfatul unei persoane care are aceleasi simptome dar care sunt provocate de proasta functionare a glandei tiroide.
Pana ce vei ajunge la medic(intai, la un ginecolog!), pune-ti comprese cu apa rece pe sani---nu inlatura durerea dar, putin, o calmeaza!