| anonim_4396 a întrebat:

Am un dinte fals care tot pica mereu. pivotu nu pica doar dintele nu dureaza o saptamana si pica.m-am dus mereu sa-l cimenteze si m-am saturat s adau mereu bani sa-l lipeasca la loc si s apice.stiti vreo metoda sa-l lipesc singura? va rog frumos. vreun adeziv ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Nu e in regula, inseamna ca nu-si face treaba cum trebuie dentistul. Cere-i garantie pe lucrare, nu ar trebui sa platesti inca o data sa repare ceva ce nu a facut el bine.

| valentino52 a răspuns (pentru Kaℓi):

Problema este ca dintii falsi sunt provizorii si nu sunt facuti sa stea mai mult de o saptamana. In general ii pui cat timp lucrarea de portelan este inca la ceramica sa nu stai doar cu pivotul in gura. Crede-ma ca am mai mult de jumatate din dinti schimbati in felul asta si ce peripetii aveam cand aveam dintii provizorii si imi mai cadeau in liceu nu vreau sa-mi amintesc. Costa 100 de euro si iti pui dinte permanent cimentat si nu mai ai probleme cu el. Dentistul n-are nici o vina ca dintele de plastic cade.
Daca am inteles gresit ma scuzati cu totii pentru comentarii, eu dinte "fals" inteleg din plastic, acela provizoriu, consider ca un dinte din portelan sau zirconiu e dinte adevarat, nu natural, dar adevarat.

| Kaℓi a răspuns (pentru valentino52):

Nu stiu ce sa zic, eu cred ca orice dinte care nu a crescut din gingia personala e fals. Am presupus ca e un dinte definitiv care nu e lipit bine si nu o lucrare de proba, provizorie, de aia i-am dat raspunsul ala.
Poate ne lamureste bobo despre ce e vorba.

4 răspunsuri:
| Kirito21 a răspuns:

Nu este indicat sa incerci tu ceva acasa pentru ca s-ar putea sa agaravezi problema. Mergi la alt stomatolog intreaba si tu pe cine a mai fost poate primesti vreo recomandare.

| escapefromfear a răspuns:

Nu este lucrare provizorie e un dinte care imbraca pivotu parca asa se zice,, si pica mereu.ala mi-l cimenteaza si tot el zice ca ce tot mananc de pica/dentistu e varza nici ca ma mai duc la asta.