| phantom2k a întrebat:

Am un "prieten" happy care are fimoza (nu poate decalota complet varful penisului) le-a spus parintilor dar, ei au spus ca acea pielita se va decalota la contactul sexual exact ca acea ata care se va "rupe", este posibil?, un vecin care are peste 30 de ani are aceeasi chestie dar el bineinteles si-a inceput viata sexuala de mult si are si copii. Daca se poate as dori un raspus sigur!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este normal acest aspect şi NU este adevărat ce au spus părinţii!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil, dar este riscant. Parintii lui sunt de o incultura suparatoare. Sa astepte majoratul (fara activitate sexuala) si sa mearga apoi la un urolog pentru a se asigura ca nu risca o parafimoza in timpul unui act sexual.

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa urmezi numai si numai sfatul medicului urolog.Prin consultatie acesta te diagnosticheaza si iti recomanda remediul.

| dannyel86 a răspuns:

Penisul trebuie decalotat de timpuriu (varsta frageda). Daca ar fi asa cum au spus altii (ca se rezolva prin contact sexual), atunci nu s-ar mai fi inventat creme care, prin masaj, sa faciliteze decalotarea treptata sau operatii chirurgicale care sa rezolve definitiv si fara alte eforturi problema. Din cate am citit personal, fimoza creeaza o stare de disconfort in timpul actului sexual, astfel incat placerea nu mai e la intensitatea simtita avand un penis normal. Pot aparea chiar dureri, in unele situatii, in timpul sexului. Gasesti mai multe informatii pe site-uri de specialitate. (de exemplu, sfatulmediculuiRo)

| simpluone a răspuns:

Parintii au dreptate. Eu cred ca poate sa isi revina dupa inceperea vietii sexuale in timp.

| simpluone a răspuns:

Citeste si aici.

http://www.tpu.ro/......rurgicale/

Daca nu creaza disconfort isi poate reveni nonchirurgical. Ar trebui banuiesc sa-i roage pe parinti sa mearga la un medic specialist.

| Eviix a răspuns:

Ciudat, nu am mai auzit.