| LaviniuA a întrebat:

Am vazut o intrebare despre cancer si mi-a venit si mie sa intreb:
Cum stie o persoana daca are cancer sau nu? Sa zicem ca nu observa nimic nou pe corp si se simte mereu la fel.
Se poate face vreo analiza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Da, se pot face analize.

Persoanele respective afla, din pacate, cand e prea tarziu.Foarte multi romani se regasesc in aceasta situatie.Cultura inexistenta a preventiei nici ea nu ajuta absolut deloc.

| relian a răspuns:

Nu stii, decat atunci cand incepe sa te afecteze. De aia e bine ca omu asa la citva ani sa faca ceva analize, un control, asa din an in paste.

Cancerul nu apare doar pe corp, astea pe is mai rare, restul apare inauntru.
Daca nu te simti rau, sau daca faci analize si nu e nimic suspect, aia medicu care interpreteaza acele analize trebuie sa stie, atunci nu are rost sa faci analiza specifica, de fapt nici nu se face, pentru ca nu stii la ce sau unde sa te uiti.

Cind simti ceva, cand analizele nu ies bune, doctorul stie ce cauze pot fi, asa afla cei mai multi oameni daca au ceva cancere.

Nu ai cum sa ai cancer si sa te simti mereu la fel. Daca te simti mereu bine, atunci nu ai cum sa ai cancer laughing
Sau daca te simti mereu rau, la fel, poti sa te simti asa din alte cauze, nu neaparat ca ai avea cancer.

In rest cu ce te mai ocupi, ce mai spui? happy

| LaviniuA explică (pentru relian):

Bine, deprimata. Ocupata cu viata cea de toate zilele.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Deprimata de ce? Vad mereu patesrti cate ceva, esti tu ghinionista, sau doar ti se pare?

| gabicoo a răspuns:

Da! Analize pentru markerii din sange! Caută pe google!

| anonim3248 a răspuns:

Cancer la sân cumnata mea trecută de 45 de ani așa a fost
- ea era în Israel de minim 15 ani măritată acolo cu cetățean evreu și are dublă cetățenie
- a făcut operație la sân în spital de stat acolo pe baza asigurării medicale a soțului ei
- după câteva luni a făcut reconstrucția sânului tot în același spital de stat
Acum după câțiva ani este ca și normală.
Absolut nici un ban nu a dat șpagă acolo în spital pentru operații și a fost tratată exact ca un cetățean de al lor.
În România nu ar fi avut curaj să se opereze.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Nevasta mea merge anual în Israel și face control pentru cancer la sân.
Asta e ceva foarte des la femeile măritate cu evrei că ele iau pastile anticoncepționale că nu fac sex cu prezervativ de când se mărită.

| LaviniuA explică (pentru anonim3248):

De ce nu fac? E ceva legat de religie?

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Pentru cine nu știe - pastilele anticoncepționale luate din tinerețe de femei le pot provoca cancer la sân după 40 de ani și trebuie să facă control anual după 40 de ani.
Control înseamnă și să vadă dacă nu a apărut ceva pe la sâni.

| anonim3248 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu e vorba de femei - bărbații nu fac sex cu prezervativ.
Toate femeile care se mărită cu evrei știu asta dinainte de a se mărita cu ei.
Eu sunt însurat de peste 21 de ani și niciodată nu am făcut sex cu prezervativ cu nevasta.
Nici eu nu sunt român chiar dacă sunt născut în România.

| anonim3248 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nevasta nici măcar nu a spus vreodată că vrea să facă sex cu prezervativ, nici măcar din prima noapte când am făcut sex amândoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face screening, markeri tumorali, biopsie, papanicolau. Un cancer poate fi depistat în urma unui CT, RMN. Uite ca mama a ajuns la urgențe din cauza unei probleme ginecologice, i-a făcut biopsia și a aflat ca are cancer. Am mers la RMN, cancer de endometru, stadiul II. A făcut ședințe de radioterapie, brahiterapie la București ( noi suntem din Brașov), a stat 1 an în concediu medical. Ultimul RMN arata ca tumoarea este în regresie, deci bine. Un cancer depistat la timp poate fi tratat. De multe ori poți duce boala pe picioare fara ca tu sa știi ca o ai. Și apoi se depistează într-un stadiu avansat și e nasol.

| Ilovedinero a răspuns:

Da, se fac analize care normal ar trebui facute anual.De sange si ginecologice pentru ca la femei cancerul de col e foarte raspandit mai nou.Sunt mai multe dar astea sunt cele de la care nu observi nimic in majoritatea cazurilor pana in faza terminala

| Smmo a răspuns:

Sunt niste analize de sange - markeri tumorali.
https://www.synevo.ro/......-tumorali/
Daca e intern si e maricel se vede la ecografie, RMN, CT, pana la urma simte persoana ca e ceva in neregula, pentru ca se face mai mare si preseaza pe ceva sau apar sangerari... manifestarile variaza in functie de localizare. De aceea atunci cand te doare ceva sau ai vreo sangerare ciudata trebuie facute si ecografii, pentru ca poate sa te doara ceva sau sa fii balonata si cauza sa fie alta. Nu e bine sa te gandesti prea mult la lucrurile astea, dar e bine sa iti faci in cand in cand niste analize.

| petrisor23 a răspuns:

Cancerul fizic, de regula, e o consecinta a cancerului mental(ura, viclenie, infumurare, invidie, gelozie, ipocrizie, etc.)
Fiecare gand poarta o energie si declanseaza reactii chimice, hormonale in organism. Reactii in lant pornite de un gand pe care persoana il alege in mod liber. Totul se plateste.

| LaviniuA explică (pentru petrisor23):

De unde stii, asa zic medicii?
Eu ma gandeam mai degraba ca se face cancer de la stres si alimentatie.

| petrisor23 a răspuns (pentru LaviniuA):

"Eu ma gandeam" laughing Haha, buna gluma.

| LaviniuA explică (pentru petrisor23):

Am mai auzit asta, "totul se plateste", dar nu mai stiu unde. Studiezi lucruri legate de psihologie sau spiritualitate?