| Ingognito a întrebat:

Am vazut pe yt can cica galbenusul de ou contine niste vitamine care ajuta la cresterea testosteronului care ajuta la cresterea muschilor, deci este adevarat? Are ceva daca IAU si albusul? Si cat sa tin oul la fiert ca Incat sa nu sa se intareasca galbenusul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oul este proteina si normal ca ajuta la cresterea masei musculare!
La fel ca si carnea, pateul, hamul si orice produs cu carne, creste masa musculara! Mananca oul intreg, atat albusul cat si galbenusul, ca ambele parti ajuta la cresterea ta!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Oul e cel mai complex aliment si sanatos. Nu ai nevoie să le desparți, oul nu mărește colesterolul negativ asa cum se crede, s-a demonstrat științific.

| AestheticPerf a răspuns:

Este recomandat sa mananci 2-3 oua intregi pe zi ( Cu tot cu galbenus ), iar albusuri poti sa adaugi mai multe, chiat si 5, 6 deoarece contin proteina buna. Galbenusul da, ajuta la cresterea testosteronului si ai muschiilor, dar sa tii minte, 2-3 galbenusuri pe zi, deoparece acesta contine si grasimi si lipide, poti sa il gatesti oricum atata timp cat tii numarul asta: 2, 3 oua intregi, dupa care poti sa pui inca vreo 3 albusuri sau cate iti pica tie bine. Sper ca te-am ajutatbig grinhappy.

| Morfino1 a răspuns:

Vrei sa spui Proteina, nu trebuie sa il desparti si plus e super naspa sa il mamanci crud. Daca vrei sa cresti in masa musculara mergi la sala, poti citi pe net multe!