| anonim_4396 a întrebat:

Am vise recurente.
Sau vise care se continua unele pe altele ca si intr-un serial.

In general toate aceste vise sunt sadice si se rezuma la mine:
- fiind inchisa in apartament cu un criminal si incercand sa scap
- fugind de un criminal pe strazi sau in casa
- creand puzzleuri matematice si legate de fizica pentru a putea controla sistemele din acea casa si a pune criminalul in eroare
- creand harti si avand o memorie vizuala pentru fiecare casa in care ma aflu
- fiind torturata in diferite feluri de un criminal
- facand planuri complexe si ambuscade care sa ma ajute sa scap
- incercand sa ii scap si pe altii din casa

Cred ca am avut cel putin 300 de astfel de vise.
Si odata un vis s-a continuat in 4 nopti.
Si s-a continuat atat de coerent si de interesant. A avut si plot twisturi mai ceva ca in serialele Netflix.

Nu inteleg cum dracu creeaza creierul meu asa ceva.

Visez astea in fiecare noapte. Ma jur ca nu ma uit la nimic horror sau sadic si nici nu am astfel de ganduri. Chiar nu stiu ce incearca creierul meu sa imi zica.

Am ajuns in punctul in care sa ma trezesc cu 150 de batai pe minut si sa ma trezesc obosita ca am alergat toata noaptea in vis de criminali.

Nu ma mai pot odihni deloc. Noaptea este mai obositoare ca ziua.

Iar eu in niciun vis NU imi dau seama ca este vis (ori de cate ori visez), asa ca in fiecare noapte e la fel de real si de intens.

Imagineaza-ti in fiecare zi sa fii urnarit/a de un criminal. Si sa stii 100% ca e real.
Asa ma simt eu in fiecare noapte.
E o trauma care se repeta din nou si din nou. Traiesc acele senzatii la maxim si am impresia ca si in timpul noptii am bataile inimii foarte ridicate.

Nu stiu ce sa fac.
Creierul meu ma tortureaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iar eu in niciun vis NU imi dau seama ca este vis (ori de cate ori visez), asa ca in fiecare noapte e la fel de real si de intens.
Asta este calitatea viselor. Să nu faci diferența între vis și realitate, până te trezești.
Creierul meu ma tortureaza. Nu. Creierul tău ești tu însuți.
1. Nu mânca nimic după ora 18.30.
2. Și așa mai departe.

| anonimg a răspuns:

Înainte de a te pune în pat, te pleci pe genunchi la căpătâiul patului, și în gândul tău și în cuvintele tale Îl rogi pe Dumnezeu ca El să te ferească de acele vise, și să te trezești odihnit/ă.
Dimineață te vei trezi alt om. De aceea nu uita ca dimineața să te pleci iarăși pe genunchi și să-I mulțumești.
Iar dacă vrei ca să te bucuri de binecuvântări și pe parcursul zilei, Îl poți ruga să te însoțească să te păzească și ziua.

| gabicoo a răspuns:

Ia un Optisomn și ai să visezi filme erotice.

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Eu vorbesc serios aici.
Glumele astea chiar nu mai au haz cand te confrunti cu asa ceva de aproape un an

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Incearca sa nu te uiti la filme violente, stiri, orice te-ar putea stresa. Identifica sursele de stres din viata ta si incearca sa le diminuezi. Incearca sa iei niste pastile de calciu ca sa te ajute sa dormi mai bine (daca iei si alte tratamente sa verifici cu vreun medic sau farmacist sa nu interactioneze) si fa plimbari lungi prin parcuri, sa ti se oxigeneze sangele si de asemenea sa dormi mai bine. Daca nu merge nimic din ce am scris, stai putin de vorba despre visele astea cu un psiholog, poate chiar psihiatru si cu un preot.

| healerdx7 a răspuns:

E ceva in viata de zi cu zi care te streseaza? Ceva de care iti e teama (nu neaparat la fel de intens ca in vis)?

De obicei visele ne atrag atentia asupra faptului ca ceva din viata noastra trebuie rezolvat.

Criminalul de care tot fugi, in vis, poate reprezenta simbolic ceva de care ti-e frica si de care tot fugi in realitate, cand esti treaza. Poate fi si ceva de care nu esti constienta (o anxietate aflata in subconstient).

Cerceteaza situatia ca nu e de gluma. Un somn neodihnitor poate face pe cineva din om in neom.

| ElvisCutitarul a răspuns:

Ai jucat prea mult fnaf

| anonim_4396 explică (pentru ElvisCutitarul):

Nu am jucat nimic.
Raspunsurile astea nu au haz