| cristi_8283 a întrebat:

Am gastrita(tratata de luni cu controloc) esofagita, lipsa de calciu si boala de reflux..stii ca nu am voie sa fumez, da tigara electronica cu lchid fara nicotina merge? P.s. Am fumat azi si nu m-a afectat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te-a afectat inca, dar te va afecta curand si destuld e urat!
Nu uita, tigara electronica este la feld e nociva si acncerigena ca si tigara normala, pentru ca, foloseste substante chimice puternice, toxice plamanilor si esofagului.

| cristi_8283 explică (pentru Violleta2022):

Cum m ar afecta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristi_8283):

Incepand cu boli de plamani, inflamatia esofagului, probleme la inghitit si respirat, dureri in gat si dureri in plamani ...si dupa ceva vreme, se poate transforma in cancer.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Iti recomand sa te lasi de fumat! Acei picuri contin si ei anumite toxine care dau dependenta; gandeste logic- daca nu ar da dependenta inseamna ca nu ti-ar mai trebui tigara. De aici rezulta faptul ca sunt toxice si dauneaza organismului la fel ca si o tigara normala. Trebuie sa ai grija la tot ce consumi mai ales in cazul in care ai fost diagnosticat cu gastrita si boala de reflux. Dupa o tigara nu are ce sa ti-se intample dar in timp acele substante toxice pe care le contine acel lichid vor da cu siguranta simptome carora, in prima faza, nu le vei putea gasi cauza. Tot in randul simptomelor care pot sa apara din cauza acelui lichid se numara si iritatia care poate sa apara la nivelul tractului respirator si astfel vei avea diferite dificultati ( spre exemplu: in vorbire, corizle vocale vor fi afectate precum si laringele desigur).