| Fantaspirit a întrebat:

Am voie sa mănânc corn cu ciocolata daca azi mi-am scos 2 masele? Mi s-a spus sa evit lactatele de către medic, nu am mâncat decat supa la plic instant
De mâine pot manca orice înafara de lactate?
Cu dulciurile o sa le mai răresc că de aia mi s-au cariat măselele mâncam enorm de mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, corn cu ciocolata nu mai ai voie sa mananci, ca de aia s-au cariat dintii si dulciurile nu mai trebuie sa existe pentru tine.
Recomand supa calduta azi si maine piure cu pui fiert sau fript, sandvish cu maine moale, ori mancare gatita, dar totul caldut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e de mirare ca ai dintii praf, daca mananci supe instant si dulciuri, de unde sa iei calciu.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Mănânc dulciuri mult dar supa doar acum mi am luat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cornul cu ciocolată este un produs alimentar moale, nu văd de ce nu ai putea să nu-l consumi. Doar în cazul în care medicul ți l-a interzis.

Dacă totuși medicul ți-ar fi recomandat să consumi doar lichide o zi sau o perioadă, atunci, ar trebui să nu consumi nici măcar un corn.

Cât de lactate, personal, nu văd legătura între ele și extragerea unor măsele, dar nu comentez nimic, deoarece nu sunt medic.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Am avut infecție și de aia probabil happy acum iau antibiotice 5-7 zile happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e legatura dar nu iti dai tu seama, laptele favorizeaza aparitia infectiilor, fungilor si a bacteriilor

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Păi, sănătate, atunci! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, acum e logic și se explică. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deși ia stai, știam că totuși lactatele sunt recomandate în tratamentele cu antibiotice, deoarece ajută la flora intestinală, asta mai ales dacă nu iei pastile pentru flora intestinală în perioada în care iei și antibioticele. Spun asta deoarece a spus omul că ia antibiotice. Dar iar mă repet, doar comentez, ca amator și scriu tot ce cunosc, nu am cunoștințe de medicină.

Dar și ce spui tu este adevărat.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Da,e un paradox, medicul stomatolog mi-a zis sa nu iau lactate și farmacista zicea sa iau probiotice, kefirul, iaurtul și brânză sunt probiotice, atunci o sa îmi iau castraveți că e probiotic și nu face parte din categoria de lactate

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Păi dacă totuși din cine știe ce motiv medicul ți-a zis așa, nu consuma o perioadă lactate, dar dacă farmacistul ți-a recomandat și probiotice poți să le iei, adică știu că până și medicii cum dau rețeta cu antibiotic pun pe ea și un probiotic. Tu ia-l și vezi ce se întâmplă, dacă nu te simți în regulă, întrerupe luarea aceluia. Însă nu se întâmplă nimic grav nici dacă iei doar antibioticul. Cel mult o să ai probleme intestinale/dereglări sau stări de vomă.

Și da, asta este viața paradoxală în care trăim.

Orice decizi să alegi în final sper să fie pentru bunăstarea/sănătatea ta.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Pai consum castraveți murați, un aliment cu probiotic sau îmi iau pastile nu cred că sunt scumpe

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos ești o fata cumsecadehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Nu știam că și castraveții murați sunt probiotice?! Interesant! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Mulțumesc! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pai laptele nu e probiotic, doar cele fermentate, branza, kefir, lapte prins, sana

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate muraturile sunt probiotice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la dulciuri sau consuma-le rar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele meu, ai pofta de ceva dulce, ia 1-2 linguri de miere mai sanatos si iti piere si pofta.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Mersi, buna idee big grin
Am reușit să mă las de păcănele de țigări de orice, dar de dulciuri e cel mai greu, mi au dat dauna. Ai dat un sfat foarte bun nu e rea ideea