| Lanes_Senal_1999 a întrebat:

Aoleu Doamneeeeeeeee. Va rog sa ma ajutati numai pot de masea, ma doare de morrrr... Nu pot sa dorm noaptea din cauza durerii, ma abtin sa nu plang si cateodata urlu in gura mare! Va rog eu frumos, ajutati-ma cu niste "leacuri babesti". Pentru dentis, no $$!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Pui niște sare într-o tigaie obișnuită dacă ai sare iodată este și mai bine, pui tigaia împreună cu sarea pe foc și aștepți până sarea devine fierbine o pipăi cu degetul ea eventual trebuie să fie suportabilă pe obraz.
Pasul 2 după ce sarea este gata o pui într-un prosop sau ceva fin înfășurată ca o minge, ghem și o pui în locul unde ai măseaua aproximativ 1h până ce observi că ea se răcește treptat.
Căldura care emană din sare va domoli cu mult durerea.
Dacă începe iar repetă același lucru până ajungi la dentist.

Probabil măseaua trage aer suficient în zona unde este creată caria accentuând mai tare durerea, te poate înțepa chiar.

Baftă! va funcționa dacă respecți pași corect

13 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Pune niste pasta de dinti pe masea sau preseaza usturoi pe masea.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru N0xEterniS):

Am incercat cu pasta de dinti si degeaba... Doamne, simt ca mor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

Maninca ustuoi, iar de pus la masea pentru efect rapid, VARZA. Iei o foaie de varza verde, o zdrobesti un pic sau o crestezi cu cutitul cit sa lase zeama, dupa care O TII IN GURA. Fix pe zona respectiva, macar jumatate de ora. Daca printr-o minune NU iti trece cu varza, fuga la urgente, IMEDIAT. O inmormintare costa mai mult decat o vizita la dentist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la farmacie...cumpără Ketonal
Cu leacuri băbești nu ai șanse!

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru anonim_4396):

Am luat si ketonal si keterol nu isi facet efectul. Pur si simplu cred ca o sa dau coltul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

Ai putina răbdare... Și nu lăsa să-ți intre aer rece la măsea.

| suntserios a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

S ar putea sa dai coltul daca e vorba de o infectie serioasa... asa ca fuguta la medic. Exista stomatolog si de urgente, la spital, gratis daca esti asigurat, nu e nevoie sa mergi la cabinet privat.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru suntserios):

Am 16 ani... Nu sunt asigurat si e cu plata.

| suntserios a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

Cum sa nu fii asigurat? toti minorii sunt asigurati

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru suntserios):

E uite ca am plecat sa ma tratez si imi cere bani...

| Catalin77945 a răspuns:

Daca nu poti sa te duci la dentist, poti sa iei ori pastile ori sa iti clatesti gura de 4-5 ori pe zi cu apa calda si putina sare in zona maselei, la mine a ameliorat destul de mult durerea.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru Catalin77945):

O sa incerc si asta. Astept si alte raspunsuri

| Archangells a răspuns:

Daca te doare, e cel mai bine sa mergi la urgenta sau la Crucea Rosie daca nu ai bani. Poti merge de asemenea la orice medic dentist sa ii explici situatia ca nu ai bani si sa apelezi la bunul simt sa se uite 5 minute ce ai acolo. Poate e carie, infectie, durere pe nerv care se poate agrava. Apeleaza la juramantul lui Hipocrate, care ii obliga moral sa ajute dezinteresat indiferent de statutul social. https://www.realitatea.net/......46802.html