| Floreenofficial a întrebat:

As vrea sa imi fac extractia unei radacini ramase dintr-un dinte cazut recent,fiindca m-a speriat taicamiu ca se poate duce infectia la nerv si ca doare foarte tare si anul asta m-a durut foarte tare dantura, n-as mai vrea alte probleme mai ales ca am de invatat.Se poate intampla ceva rau de la extractia unei radacini? Doare cand ti-o scoate? Mi-e frica!
Initial,planul meu era sa ma aleg cu un dinte nou,dar cred ca e o cale lunga pana acolo si plus ca mi-e FOARTE frica,nu as rezista, asa ca (sper ca totul sa fie bine) ma voi multumi doar cu extractia radacinii ca sa nu mai am probleme si candva in viata daca imi voi face curaj imi voi pune dinte nou.
Fundita! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In primul rand stomatologul ar trebui sa incerce sa iti salveze acea radacina, si doar daca nu poate sa o scoata. Sfatul meu ar fi ca, daca incearca sa iti scoata maseaua fara o radiografie dentara inainte, sa nu il lasi si sa iti gasesti alt stomatolog. Daca poate salva radacina, o sa iti faca un tratament care e destul de enervant, dar nu foarte dureros.
Pentru cazul in care rediografia spune ca trebuie extrasa radacina, o sa ti se faca o injectie anestezica care nu o sa te lase sa simti decat o senzatie de disconfort cand iti scoate maseaua. Dupa ce trece anestezia o sa te doara, dar nu foarte tare.
Apropo, daca poti sa rezolvi sa te alegi cu un dinte nou acum, iti recomand sa faci asta. Daca lasi pe mai tarziu, o sa trebuiasca sa repete anumite procese nu tocmai placute.

| Floreenofficial explică (pentru gyzzard):

Nu are cum sa imi scoata maseaua pentru ca a cazut,a ramas radacina,radiografia o am facuta,era un dinte de fapt, nu e masea, ideea e ca pe mine nu ma deranjeaza, nu ma doare, dar m-a speriat tatal meu care mi-a zis ca daca se duce infectia la nerv durerea e foarte naspa si de asta ziceam sa scot radacina si gata.Mi se pare foarte buna ideea dvs.cu salvatul radacinii, dar asa cum am zis mi-e frica de infectii, dureri si de astea.

| gyzzard a răspuns (pentru Floreenofficial):

Pentru inceput nu ma lua cu "dvs" :p. Nu se mai scot radacinile aiurea, pentru ca e mult mai dificil decat sa fie salvata. Si crede-ma ca sunt radacini super puternice desi coroana dentara e distrusa. Daca se salveaza radacina, trebuie sa iti pileasca canaliculele sa ramana curate si lipsite de infectie. Dupa aceasta se implanteaza un surub si se pune coroana. Daca nu se salveaza radacina, se scoate odata radacina, si apoi se intra cu freza in dintii alaturati si li se scot nervii. Asta se face pentru a crea o punte intre dintele nou si dintii alaturati. Daca vrei sa ai parte de cea mai mica durere posibila, alege salvarea radacinii. Riscul de infectie e destul de mare acum (o masea cariata poate sa dea tot felul de infectii in corp, ducand la boli de inima, boli autoimune, si chiar (in cazuri rare) infectia mandibulei cu extirparea unei bucati din mandibula.) Dar dintre salvarea radacinii si extractie, cred ca cel mai mare grad de infectii apare la extractie.

4 răspunsuri:
| HikariAi a răspuns:

Hey! Nu vreau sa-ti stric topicul, dar as vrea sa-ti spun ceva particular, daca vrei sa-mi lasi ceva(orice, imi dai msj), in care sa-ti transmit ce am de spus. Iti ziceam aici, dar nu merge sa-ti trimit msj.

| HikariAi a răspuns:

Scuze din nou, ca postez aici, nu la ceea ce ai inteles tu ma refeream. In primul rand, statul meu de membru junior nu permite trimiterea de mesaje private. As vrea, daca poti, si daca nu te deranjeaza, sa-mi lasi id-ul tau de mess in mesaj privat, si iti voi spune acolo. Multumesc!