| Derkes a întrebat:

Aseara am baut 2 litri de apa foarte repede si dupa aproximativ 10 secunde m-a luat o stare de rau, ameteam, vedeam purici prin casa si aveam senzatia de nod in gat, aveam o stare de lesin, credeam ca mor. Dupa 5 minute parca nu mai puteam sa respir, am iesit afara sa imi revin putin apoi am intrat iar in casa si ma lua cu stare de voma. Ameteam si imi frigeau urechile, pielea mea s-a facut rosie si aveam in permanenta starea de nod in gat. Azi dimineata cand m-am trezit tot mai aveam starea de nod in gat, iar acum cand incerc sa beau apa parca mi-e teama si tot am senzatie de voma si nod in gat. Cam in cat timp imi trece? Stiu ca am facut o prostie ca am baut acei 2 litri de apa foarte repede. M-am invatat minte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ti-a scazut tensiunea rapid

| aXy99 a răspuns:

Sa nu mai bei mai mult de 0, 5l de apa dintr-o data.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ți-ai șocat organismul laughing. Puteai să te intoxici. Să nu mai faci așa ceva.

| RoCkKiD a răspuns:

V-am mai zis eu de cateva ori ca te poti otravi cu apa. Ma rog nu otravit in sensul clasic al cuvantului insa e posibil sa fi suferit un dezechilibru de sodiu-potasiu treaba care este destul de importanta pentru sistemul tau nervos.

O sa fii ok, asigura-te ca nu exagerezi cu apa sa si rezuma-te la un pahar o data. Daca simptomele nu trec pana maine fa o vizita la medic si descrie-i in detaliu situatia.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Incearca niste supa sau iaur, mananca incet, lingurite mici. Nu stiu cine ar putea bea 2 litri de apa pe nerasuflate… Poate ai facut asta in conditiile in care ai depus efort fizic? E cea mai mare greseala - greata de dupa si starile de ameteala pot dura si cateva ore. Probabil ai suferit un mic atac de panica.
Apropo.
Apa se bea luand guri mari si inghitituri mici. big grin

| oz_1736 a răspuns:

Intoxicatie cu apa. Ai scapat usor

| George20123 a răspuns:

Din curiozitate, de ce ai facut asta?

| Derkes explică (pentru George20123):

Aproape toata ziua nu am baut deloc apa, si am incercat sa beau cei 2 l de apa seara atunci. Practic nu am baut acei 2 l de apa deodata, am baut cu mici pauze de 2-3 minute.

| gabicoo a răspuns (pentru George20123):

Ca să se laude!
Nu-i de ajuns că e destul de "dăștept" dacă a băut 2 litri de apă foarte repede. Trebuie să arate la toată lumea cât de grozav e.
"Se știe"!

| Derkes explică (pentru gabicoo):

Exact!