| Winners10 a întrebat:

Aspirina/Paracetamol sunt bune pentru durere de cap? Ma doare de 2 zile si nu trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Si medicul de famile e magician sa stie de ce il doare pe el capul? Durerea de cap are foarte multe, extrem de multe cauze. In special stesul, oboseala, de la ochi, cauze hormonale, deficiente de fier sau altele etc. Si nu mori din asa ceva. Doar nu o sa se duca sa ia la rand toti medicii specialisti.
Daca nu iei medicamente e normal sa te doara 2 zile sau chiar mai mult pentru ca asa se intampla la multi oameni. Unii, mai ghinionisti, au dureri de cap cronice, adica aproape permanent toata viata si ori le trece pentru putin timp cu pastile ori nu le trece cu nimic. Chiar stiu o doctorita (medic neurolog!) care in permanenta se plange de dureri de cap.
Deci incearca cu paracetamol (eu numai din ala iau cand am dureri de cap) sau mai bine ia un ibuprofen/nurofen.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai racit ori din cauza vremii ori din cauza aerului conditionat, poate ai sinuzita, cel mai bine mergi la medicul de familie sa te consulte.

| Winners10 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cate putin din ambele... si vremea si A/C

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt bune căci nu sunt făcute pentru durerea de cap.
Ai posibilitatea să te odihnești în pat cu ochii închiși, să zicem 3 ore activitate, și 1-2 ore repaus la pat.
Poți trece pentru o zi sau două la o dietă ușoară, doar ceaiuri cu foarte puțin zahăr, câteva, 3-4 înghițituri de mâncare?
Un ceai. mergi la plante medicinale și cumperi ceai de soc, mentă picături sau ulei, tei. Faci un ceai cu câte o linguriță din fiecare și cât e mai fierbinte pui și o picătură de ulei de mentă.
îl bei călduț cam 400 ml.

| gabicoo a răspuns:

Da!
Dar dacă te doare de 2 zile mai bine fă o vizită pe la medicul tău de familie!

| aXy99 a răspuns:

Da, ia paracetamol, dar daca zici ca dureaza de 2 zile durerea de cap, mai bine dai o fuga pana la medicul de familie.

| DanielPH a răspuns:

Sunt bune.
Insa nu te intrebi de ce te doare de doua zile?
Mai stai cel mult azi, si daca nu-ti trece, fugi la medicul de familie.
Ia si un nurofen, dar nu-l lua daca in ultimele ore ai luat alt analgezic.

| Winners10 explică:

Nu prea am cum sa ajung la medicul de familie decat peste 2 saptamani pentru ca nu sunt acasa

| Andrew18w a răspuns:

Recomand Nurofen raceala si gripa, acele pastile de culoare rosie sunt bune pentru dureri de cap.

| razvibalook a răspuns:

Eu nu as folosi aspirina.
Folosește ibuprofen, algocalmin, parasinus.
Depinde și de la ce e durerea. Tensiune mare/mica, oboseala. Etc