| yrynica a întrebat:

Ati avut vreodata probleme cu genunchiul? Daca da, cum va durea cand ati avut entorsa si cum era cand era rupt ceva? De cateva zile ma doare un genunchi dar nu chiar foarte tare (de 7 zile) si nu stiu daca o sa treaca sau daca e rupt sau daca am entorsa.Stiu ca ma deranjeaza ceva si ca e un os. Sa ma duc sa fac radiografie? Nu prea vreau sa fac pentru. ca ma radiaza prea mult ai deja am oase slabe. Si n-as vrea sa-mi pun ghips pentru ca dau examen acus si trebuie sa invat. Poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| catafan a răspuns:

Daca il aveai rupt nu state-ai 7 zile cu el asa, urlai de durere! Am avut si eu asa ceva de la fotbal, e o nimica toata pur si simplu leaga o esarfa in jurul genunchiului si incerci sa nu mai faci miscari bruste cu el si o sa-ti treaca, nu e grav deloc, e ceva normal daca ai oase fragile si ai calcat stramb, fa cum ti-am zis si in 2 - 3 saptamani uiti ca te mai doare happy

| yrynica explică (pentru catafan):

Am fost la doctor si mi-a zis acelasi lucru si mi-a dat o crema (deep relief). Mersi mult.

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

In primul rand sa clarificam ceva... durerile de genunchi acute apar dupa ce accidente!
*la fotbal de exemplu *
NU prea cred ca poti sa ai entorsa atata timp cat nu te-ai accidentat de curand ...probabil ca ai doar niste dureri la nivelul meniscului, care de multe ori are legatura cu statul prea mult la birou, sau suprasolicitarea genunchilor!
Eu am avut entorsa cand eram in clasa a 6-a...m-am intins dupa o minge si mi-a sarit genunchiul!
Si pot sa spun ca niciodata nu m-a durut ceva atat de tare...e groaznic pe moment si dupa nu ai nici o sansa sa iti misti genunchiul fara sa te doara!
Deci nu cred ca ai putea sa ai entorsa...
si 2 ) ce spunem noi acum sunt doar supozitii!
Ca sa stii sigur fa un rmn..eu de exemplu am facut unul acum cateva saptamani si am aflat ca am un os crescut in afara si trebuie extirpat!
Poate asta sa fie si cazul tau?
Doctorul stie mai bine ca noi...fa un rmn ca sa stii sigur, ca durerea nu o sa dispara de la sine

| katy a răspuns:

Daca era rupt in primul rand trebuia sa stii daca te-ai lovit, in al doilea rand daca era rupt nu suportai sa-l folosesti la mers. deci daca durerea te-a luat deodata e posibil sa ai reumatism si in cazul asta trebuie tratat, bine, cauze ar putea fi mult mai multe.mergi la medic si el iti va spune cu exactitate ceea ce este

| Leutzbv a răspuns:

Nu stiu daca este la fel ca la mine, dar eu m-am trezit peste noapte cu o durere la genunchi de nu am mai putut dormi. La inceput a fost un pic umflat, iar in ucrsul zile pentru ca am stat in picioare s-a umflat si mai tare de am ajuns la urgente. Acolo m-au consultat si au spus ca am bursita. Era de la o lovitura la genunchi. Sper ca tu nu ai la fel, dar este mai bine sa mergi la doctor. Succes!