| 1123152525 a întrebat:

Ati fost la control de ochii?
Si va zis ca va trebui sa purtati ochelari tot restul vieti?
Si cati ani ati purtat si inca mai trebuie sa purtati sau nu trebuie sa purtati toata viata?
Am fost la control si mi-a zis ca trebuie sa port ochelari!
Eu nuuuuuuu vreau ochelari! Daca doctorita a zis doar asa dupa calculele ei si au fost gresite ziceti-mi vi s-a intamplat? va zis ca trebuie tot restul vieti ochelari si nu a fost asa?
Si daca chiar trebuie toata viata macar dati-mi un site cu ochelari de vedere f. frumosi!
P. S : am 11 ani ce mi-se potriveste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dima_Florina_1998 a răspuns:

Eu am miopie si mi s-a zis ca trebuie sa port ochelari toata viata. Exista o operatie care se face la 18 ani. Pana atunci trebuie sa purtam ochelarii. Eu una sunt moarta fara ochelari.

| PrajituricaCuFrisca a răspuns (pentru Dima_Florina_1998):

Te cred soro...insa mie mi-a spus pana la 24 de ani, si s-ar putea sa se agraveze...eu insa imi ADOR ochelarii, nu stiu daca voi putea sa renunt la ei.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

S-a mai spus. depinde de ce afectiune ai la ochi, am purtat si eu de pe la 9 ani, aveam un usor strabism, nu s-a corectat si pe la 12 ani i-am dat naibii de ochelarii, s-a corectat singur defectul, si cand vine vorba de un diagnostic din asta nu e vorba de calcule, e vorba de niste teste cu niste aparate foarte precise, daca ti s-a gasit ceva inseamna ca aia ai, si o sa vezi ca o sa-ti stea bine si cu ochelaritongue

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Depinde de problema pe care o ai. Eu port ochelari de 4 ani si acum am 14 ani. Nu e asa de rau sa porti ochelari. Sunt si unele dezavantaje dar poate te pot face sa arati mai bine, mai ales la fete tongue. Si e posibil sa porti toata viata daca nu ii porti acum cand dtrebuie. Asa a facut matusa mea. Nu ia purtat la liceu ca a zis ca vor rade colegii de ea si acum ii poarata toata viata si a ajuns la 38 de ani... Nu va rade nimeni de tine sau alte chestii. Chiar daca fac cateva glume pe seama ta nu ii lasa da-le cu flit

| oanastefana a răspuns:

Buna,

Iti povestesc acum din proprie experienta. Eu am fost la control la 14 ani, acum 8 ani. Am fost terifiata de ideea de a purta ochelari, vreme de aproape un an nici nu i-am purtat permanent, asa cum ar fi trebuit, ci doar la scoala si acasa.
Am ajuns sa-i port permanent dintr-o prostie, un pariu. laughing pariu facut cu varul meu care spunea ca nu am curaj sa ii port o seara, in oras...hm, am castigat pariul si am descoperit si ce fain vedeam cu ei. big grin
Ideea-i ca nu sunt atat de groaznici precum crezi acum, la inceput. happy
Si hm, daca nu ii porti acum, s-ar putea adeveri ce ti s-a spus, ca ii vei purta mereu. Cu cat mai mult timp trece in care nu ii porti, cu atat iti vor creste dioptriile.
Asa ca fuguta la un magazin de ochelari si fa-ti o pereche de ochelari. big grin
Nu stiu ce ti s-ar potrivi dupa forma fetei, insa daca ai 11 ani, alege o culoare vesela, precum rosu sau un verde fain. happy Vor deveni cel mai cool accesoriu al tau daca le dai voie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vrei ochelari foloseste lentile de contact