| anonim_4396 a întrebat:

Atunci când beau apă, deși nu e foarte rece simt un mic disconfort la o masea! Ce ar putea fi? Ce tratament ar fi eficient?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil ai sensibilitate dentara, iar cauza... nu prea ar conta asa de mult in cazul de fata (cum ar fi expunerea dentitei la factorii externi).
Un tratament ar ajuta mai mult. Poti incerca in primul rand sa iei calciu sau alimente bogate in calciu si sa faci o vizita la medicul stomatolog.

De altfel, ai putea incerca si pasta de dinti Sensodyne, am auzit ca functioneaza, chiar functioneaza.

Numai bine! ^_^

4 răspunsuri:
| Mlarisa58 a răspuns:

Posibil ai o carie care a ajuns la nerv. Si nervul acela ar trebui scos. Cel mai bine te duci la un dentist si el îți va spune exact ce să faci.

| Cristian86 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mersi!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Cristian86):

Poti incerca si ceva natural daca vrei (poate ajuta):
https://clinica-andreica.ro/remedii-alternative-pentru-dinti-sensibili-2/

| Alinailies a răspuns:

Ai o sensibilitate.
La cabinetul stomatologic se da cu o solutie pe maseaua reapectiva pentru desensibilizare, trebuie mers si intrebat.