| anonim_4396 a întrebat:

Aveti vreo idee de ce mi-o dat medicul psihiatru carbamazepina si neurotop retard 300 mg (tot carbamazepina) avand in vedere ca sunt antiepilepsie? Mie mi-e teama sa le iau, ea mi le-o dat pentru tinitus tiuit permanent in urechi. Nu vad ce legatura poate avea cu tiuitu cu medicamente anti epileptice, voi ce spuneti, ajuta in tiuitul urechilor? Ofer funda celui mai bun raspuns. Oare o sa scap vreodata de acest tiuit permanent in urechi? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ti-am mai explicat la intrebarile tale anterioare, dar in intrebarile tale informatiile sunt diverse si derutante.
Asa ca mai repet inca odata, in sumar:
Tiuitul urechilor, aparut dintr-odata, poate fi
- de la o infectie /inflamatie a cailor interne
- in urma unui tratament medicamentos nou
- de la un accident mecanic (lovitura)
- de la un incident neurologic (la nivelul creierului)

Intai trebuie sa faci o examinare atenta si profesionista la ORL, iar daca ei nu gasesc cauza, atunci sa mergi la investigatii beurologice (NU psihiatrice! ).

Insa, din intrebarile tale anterioare am observat ca ai avut si tratament medicamentos, primit de la psihiatrie, care deseori au ca efect secundar "incurcarea" functionarii corecte a creierului. Simptome pot fi viziuni, sunete sau alte perceptii ireale.
Daca ai primit asemenea tratament chiar inaintea inceperii tiuitelor, atunc incearca sa faci o pauza de 2-3 saptamani cu medicamentele primite si vezi daca tiuitul dispare. Dupa pauza, daca incepi sa le iei din nou, pe rand, atunci poti gasi care medicament iti face problema, iar dupa aceea nu mai iei acel medicament sau il schimbi cu altceva (la recomandare medicala).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Da am avut tratament dar e vorba de acelasi tratament nimic schimbat, problema e ca l-am tot intrerupt da mi greu sa cred ca e de la intrerupere cred ca e ceva neurologic.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Tratamentele psihiatrice actioneaza asupra creierului, deci pot aparea tot felul de efecte adverse, mai mult sau mai putin persistente.
Daca mergi la medic ORL si la neurolog, sa le spui neaparat ce tratament ai primit!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ok mersi, o sa le spun.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Poti sa te duci la alt medic si sa ceri o a doua opinie medicala. Nimeni de pe TPU nu este medic si nu ar trebui sa iei medicamente "dupa ureche" sau ca zicem noi.
Legat de acel tiuit in urechi. Si eu am si am fost la ogramada de medici (ORL, Neurologie etc.) si "m'au umplut" de medicamente si vitamine si nu mai stiu ce pana cand mi-a fost rau si am vomat tot, am ajuns in spital la perfuzii ca nu puteam sa ma opresc din vomitat si de atunci n am mai luat nimic. (Aveam pe atunci 13-14 ani parca).
Acum am 22 si sincer m-am obisnuit happy Nu ma deranjeaza si uneori nici nu il sesisez. Ideea este ca am fost la un alt neurolog prin Germania (poveste lunga) am facut ecografie si mi-a spus ca am o vena mai mare sau ceva de genul si eu aud presiunea sangelui. Nu stiu sa iti explic, ideea este ca eu nu imi amintesc vreodata daca am auzit ceva fara acel sunet. Eu de cand ma stiu am un tiuit permanent, nu am fost lovit sau ceva. Probabil asa m-am nascut, de aia nici nu ma deranjeaza.
Nu stiu daca esti la fel ca mine, eu ti-am spus povestea mea cu medicamentele si medicii si este bine sa ceri o a doua opinie medicala sau o a 3 a opinie pana cand gasesti un doctor care iti explica cat de cat si te face sa realizezi ca este bine.
P.S: Pentru tiuit trebuie sa te duci la ORL si neurologie prima data, nu cred ca are vreo treaba psihiatru / psihologul. Se face analize de sange si altele pentru a depista cauza.
Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Evolution):

Da stiu ca acolo trebuie sa merg, mersi mult happy

| Dagger a răspuns:

Salut, și eu am tinitus, ție tia trecut?