| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a întrebat:

Azi am aflat ca e acest virus în aer, care provoacă gripa. Nu am știut de acel vaccin de anul trecut. Se 2-3 săptămâni ma tot lupt cu aceasta gripa/viroza. De frica sa nu fiu diagnosticat cu astm, nu am fost la medic. Ma duc abia poimâine, când e de garda. Simptome: tuse (tusesc pana la senzația de voma) respirație șuierătoare (abia respir) oboseala (obosesc și mergand) și de 2 zile au început sa ma doarăzbun plămânii. Nu dorm noaptea, de frica sa nunta surocultura în somn. Adorm pe la 4 dimineața.
Țin sa precizez ca nu am avut niciodată probleme cu plămânii, nu am fumat în viata mea, și fac sport (fotbal la echipa orașului ). Am aproape 20 de ani. Credeți ca am astm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Azi ai aflat? Credeam ca te-ai nascut ieri. Simptomele tale pot avea diferite cauze. Recomand un medic specialist.

| sonya a răspuns:

Salut!

Viroza nu e acelasi lucru cu gripa. Gripa e data de anumite virusuri gripale si poate fi diagnosticata destul de usor cu ajutorul unui test.Te prezinti la spital, le spui simptomele si ei, daca considera, iti vor face acest test. Este gratuit si se face din saliva, daca nu ma insel. Simptome: febra ridicata, stare de moleseala, dureri musculare. Febra nu scade la antitermice.

Din ce spui tu, nu pare a fi gripa, insa trebuie sa te vada un medic neaparat.

Cat despre vaccin, cel antigripal se face in fiecare an, virusul este unul ce sufera des mutatii. Cel de anul trecut nu iti ofera protectie pentru anul asta.

Inca o data... fuguta la medic pentru a primi tratamentul adecvat.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru sonya):

Știu. Am spus gripa/viroza. Știu ca nu e același lucru. Și da mâine ma voi duce la doctor. Abia aștept. De 2 săptămâni stau în casa și simt ca înnebunesc. Mulțumesc mult!

| RAY a răspuns:

Eu iti recomand cu mult drag ZINC si Vitamina D,si eu am fost racit si mam vindecat mult mai rapid decat fara el, nu uita de supa de pui fierbinte,ceai,picioarele in apa fierbinte,totul depinde de sistemul tau imunitar, antibioticele nu ajuta, singurul care ajuta demonstrat stiintific este zincul,sau facut mai multe studii despre,dar sa cumperi doza maxima nu combinat cu alte vitamine, stai in pat nu iesi afara din casa, sanatate, poti vedea serialul freinds, este demonstrat stiintific ca rasul intareste sistemul imunitat

| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor. Daca ai astm, mai bine sa stii si sa iti dea un tratament. Dar e putin probabil sa ai.
De multe ori, imediat dupa o infectie virala se instaleaza una bacteriana. Daca e asa, se duce cu antibiotic, dar nu lua tu de unul singur pentru ca nu stii ce ai.
Trebuie sa stii ca vaccinul antigripal nu garanteaza ca scapi de gripa. Te imunizeaza la 20-25 de tulpini din cam 400 posibile.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru SkyPilot):

Mulțumesc. Maine ma voi duce. Sper sa nu am astm atâta tot. O zii frumoasa