| sorinat6 a întrebat:

Azi am încercat perechea de ochelari a cuiva care are dioptriile 0, 25 respectiv 0, 75. Când îi purtam, vedeam mai clar detalii, după ce i-am dat jos(i-am purtat vreo 15 secunde?), m-au durut ochii vreo 5 minute.
Ăsta e un semn că ar trebui să merg la oftalmolog? (Am 17 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Vedeai mai clar poate ca marea putin imaginea. Daca vrei sa vezi daca ai nevoie de ochelari sau nu, du-te la un simplu control la un oftalmolog si afli. Daca aveai nevoie de ochelari si aia erau potriviti, nu te durea capul deloc, ci din contra te durea daca nu purtai. Incearca sa vezi cum vezi cu fiecare din ochi pe rand, daca vezi clar cu fiecare separat, chiar nu ai treaba, deci inchizi pe unul si vezi cu celalalt la citit de aproape, la monitor, la departare scris la TV. Daca vezi mai neclar cu unul, atunci trebuie sa te duci la un control, ca ai nevoie, si e bine sa corectezi din timp, altfel te poate obosi in timp si sa nu stii de ce, pentru ca, cu ambii ochi poti vedea inca bine si sa nu iti dai seama ca, cu unul nu vezi chiar okey, varsta e irelevanta, sunt copii care de la 6 ani poarta ochelari, iar altii la 35 ani nu poarta. Dar oricum, cum zice si colegul de forum, nu mai te juca sa pui la ochi ochelarii altuia, nu de alta dar poti avea o durere din asta de cap o zi intreaga de la o joaca din asta.

3 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Ți-ai forțat ochii aiurea. Sa nu mai faci prostia asta.

| sorinat6 explică (pentru Dalmore):

Deci n-am nevoie de ochelari, nu?

| Mosotti a răspuns (pentru sorinat6):

Fa ce ti-am zis eu si vei afla daca ai sau nu, testeaza acasa. Parerea mea este ca nu ai avea, dar nu se stie. In mod normal cine nu are nevoie, vede cu orice ochelar mai prost decat fara. Dar sa vedem, vino cu rezultatul, spune daca cu fiecare ochi in parte vezi clar, in aceiasi postura adica la cititi.