| anonim_4396 a întrebat:

Am cosmaruri groaznice aparute din senin.
Visez numai demoni... dupa care intru in paralizia somnului.
Si de parca asta nu ar fi de ajuns, de fiecare data cand ma trezesc din cosmar,dar numai cand am cosmaruri, ma simt ca un jeleu! Am stari de ameteala, voma, si o durede de cap ingrozitoare.(pe mine nu m-a durut niciodata capul).Am mers si la medic, sunt perfect sanatoasa asa ca nu stiu ce sa fac.
Nu ma uit la filme de groaza...chiar nu stiu de unde au aparut, eu nici nu stiam ce-i ala cosmar iar acum am in fiecare seara.
Partea ciudata este ca atunci cand ma trezesc in paralizie si nu ma pot misca incerc intai usor sa misc un deget si nimic... dar cand m-am gandit la rugaciune m-am trezit imediat, doar doua cuvinte am zis si m-am eliberat.
Cine a mai patit ca mine? si cum ati reusit sa scapati?

Răspuns Câştigător
| mariaalessandra a răspuns:

Esti intr-o situatie dificila.Prin asta se arata totusi ca diavolii exista si tot odata se demonstreaza puterea rugaciunii.Cred ca daca ai lua de la biserica o sticuta de Mir si te-ai da cu el cand ai stari din asta ti-ar trece, sau sa iei o gura de aghiasma inainte de culcare.Ar fi bine sa vorbesti cu un preot.Eu ma intrebam intr-o seara in care aveam asa o stare de frica daca oamenii pot intalni pe diavoli, eu si daca mi-ar aparea din senin in camera un inger cred ca m-as speria rau. Sper ca te-am ajutat!

| BlackSulphur a răspuns (pentru mariaalessandra):

"Prin asta se arata totusi ca diavolii exista si tot odata se demonstreaza puterea rugaciunii."

Daca prin vise se demonstreaza existenta unei chestii, atunci eu am parte de sex in fiecare noapte, sau ce?

| ErrorFound a răspuns (pentru mariaalessandra):

Crezi ce vrei, mie cand mi s-a intamplat m-am fortat. Problema la mine e ca apareau fantasme d-astea si dupa ce m-am trezit.

| mariaalessandra a răspuns (pentru BlackSulphur):

Diavolii o stapanesc o parte din timp dupa vis.

| BlackSulphur a răspuns (pentru mariaalessandra):

Tu nu prea cred ca stii ce genereaza visele, si de ce sunt controlate. Sau traiesti intr-o lume a basmelor generata de credinta exagerata in scrierile biblice...

| Inferno a răspuns (pentru mariaalessandra):

".Prin asta se arata totusi ca diavolii exista si tot odata se demonstreaza puterea rugaciunii."
"Prin asta..." Am citit intrebarea de trei ori si tot nu am fost capabil sa inteleg la ce anume va referiti cand spuneti "prin asta".
Tinand cont de faptul ca postarea are 17 randuri, afirmatia este echivoca.
In absenta unei dezambiguizari din partea domniei voastre o voi califica drepti eroare de logica, si ca urmare nula din punct de vedere argumentativ.
Noapte buna.

| anonim_4396 explică (pentru mariaalessandra):

Multumesc mult pentru sfat.Eu mi-am cumparat o sticluta cu mir si imi dau cu ea in fiecare seara sau chiar de 2-3 ori pe noapte pentru ca altfel nu se poate.Am si o carte de rugaciuni pe care le citesc in fiecare seara.
Intr-o vreme, cu ajutorul lor scapasem de cosmaruri dar acum...nu stiu, parca nu mai au nici un efect.Am si 3-4 cosmaruri pe noapte, iar in preotii de la mine... nu prea am incredere in ei sau nu cred ca s-au confruntat cu asa ceva pana acum si singurul sfat pe care mi-l pot da e sa ma rog in continuare!
Dar acum rugaciunile nu-mi mai sunt de ajuns...

Răspuns utilizator avertizat
| тecнιннιlα a răspuns (pentru BlackSulphur):

Demonii, ingerii, fantomele, etc. pot comunica cu tine prin vise. Sunt multi care cred in paranormal, dar la fel sunt si cei care nu cred in aceste vorbe happy.

25 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

"aparute din senin"...Si ce vroiai? Sa vina cineva la tine in vis si sa zica:

Pssst! Esti gata? Vezi ca apar....ba sigur esti gata? Vorbesc serios.Apar....gata hai ca vin acum.

| SaveTheNature a răspuns:

Iti dau niste sfaturi
-roaga-te inainte sa te culci
-nu viziona stiri
-vizioneaza filme de comedie, sau animatii vesele.
-nu sta mult in fata calculatorului, si nu citi lucruri paranormale, sau ciudate menite sa iti influenteze gandirea.
-nu te certa cu parintii, sau cu ceilalti oameni, si daca esti certata cu cineva impaca-te.
Cu siguranta vei scapa de cosmaruri.

| Zenithf a răspuns:

Stii ce a zis Iisus catre apostoli cand acestia nu au reusit sa scoata un drac? "Acest tip de drac nu iese decat cu post si rugaciune".
Vezi intai unde este "buba", care e calea pe care a intrat cel rau in viata ta, si abate-te de la calea aia, apoi cauta de tine post, si roaga-te in fiecare seara. Ajunge sa spui si atat: "Sangele lui Iisus pazeste-ma", dar sa te rogi cu credinta.

| Zenithf a răspuns:

Si sora mea a fost intr-o situatie asemanatoare, dupa ce s-a apucat de Yoga, are si o cunostinta care chiar a innebunit din cauza asta. Dupa multa vreme in care si-a cautat linistea prin biserici si manastiri, a gasit-o intr-o adunare de neoprotestanti. Dumnezeu nu tine de o religie sau alta, cine Il cauta cu sinceritate Il va gasi, indiferent daca este ortodox, penticostal, catolic sau de alta religie.

| Thunderstruck a răspuns:

Cum sa scapi? Roaga-te in continuare, alta solutie nu ai. Spun asta chiar daca nu cred in vreun zeu. Sunt sigur ca este vorba despre autogusestie, tu crezi atat de tare in lucrurile astea, si crezi ca se pot intampla si chiar ti se intampla (sau crezi asta).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te gandesti prea mult la aceste lucruri in loc sa-ti faci rugaciunea de seara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am patit.intr-o noapte m-am trezit cu cineva calare pe mine atat de greu incat nu puteam sa respir, si nici sa ma misc.parea ca am tot pamantul pa piept si ma scufundam sub greutatea lui sufocandu-ma.era ca un om fiindca cu picioarele pe langa mine imi imobilizase mainile.am intrat in panica si am incercat ultima varianta in cazul in care as fi murit; am inchis ochii si am spus tatal nostru de trei ori facandu-mi cruce cu limba. dupa ce am terminat am miscat un deget de la picior si am hotarat sa ma fortez si sa-l arunc de pe mine.am strigat Doamne ajuta-ma si cand am sarit din pat, drept in picioare, nu mai era nimic pe mine.nu stiu ce a fost, am mai avut intamplari ciudate, si premonitorii dar nu prea le-am dat atentie.

| Şaptepăcate a răspuns (pentru anonim_4396):

So fi urcat una pe tine cu fundul mai mare, de aceea ai simti asa greu si ceea ce ai facut tu cu limba nu se numeste cruce, incearca si 8 - uri, Ai strigat Doamne ajuta- ma ca nu mai pot, dar ea era nesatula
Aveti ceva vise cate unul, deja nu le mai distingeti de realitate

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Iti sugerez un psiholog(nu psihiatru). Lui ii vei da mai multe detalii si va sti ce este de facut.
Nu esti un caz deosebit.

Daca vei simti o farama de neincredere in acel om la care te duci sa te ajute, cauta altul, n-are rost.

| lolium a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat de foarte multe ori in ultimul timp. prima oara a fost mai grav. m-am trezit brusc si simteam o apasare enorma in tot corpul, iar durerea de cap pe care o aveam nu ti-o pot descrie prin cuvinte. mi-a fost foarte frica sa privesc in sus pentru ca intrezaream ceva negru, ca o umbra, iar patura de pe mine incepuse sa cada singura ca si cum ar fi tras-o cineva. apoi am inchis ochii si am adormit.

zilele si saptamanile ce au urmat nu am mai simtit acea apasare pe corp, paralizia aceea era ca un vis obisnuit si puteam sa constientizez asta si sa ma trezesc.
un singur lucru m-a nedumerit. intr-o noapte m-am trezit pe la 5 si am iesit putin afara. apoi m-am intors si m-am asezat in pat si dupa cateva minute iar nu am putut sa ma mai misc. eram treaza in acel moment, nu mai avea nicio legatura cu somnul.
am reusit sa imi revin spunand rugaciuni, sau miscandu-mi diferite parti ale corpului

| Crâstoşelul a răspuns:

Eşti doar bolnavă psihic.

| BiffAngel a răspuns (pentru Crâstoşelul):

Nu este, si mie mi s-a intamplat de multe ori

| Crâstoşelul a răspuns (pentru BiffAngel):

E doar mintea voastră care se joacă cu voi.

| sabrina103 a răspuns:

Si eu am patit ceva de genu in adolescenta, dar nu asa grav. De regula este suficient sa te rostesteti numele Iisus Hristos si sa te rogi. Demoniilor le este frica de Mantuitor. Decat in cazuri foarte grave apeleaza la un preot. Dar sincer nu cred ca este cazul aici de exorcizare. Pentru ca din ce scrii esti constienta de ceea ce ti se intampla. Incearca sa le povestesti celor din familie. Poti apela si la un psihoterapeut. Insa cred ca atunci cand esti inconjurat de o familie iubitoare si prieteni buni, ramane ultima alternativa.

| Devilady a răspuns:

Si eu am patit ceva similar in urma cu doua seri.prima data, visasem un castel si o tipa, parca din alte vremuri, care trebuia sa se marite cu un baiat numai ca fata aia, statea in casa cat timp el era plecat.statea culcata in pat si se uita pe geam.a vazut un calugar pe care il chema fericire(asa i se spusese)care s-a transformat intr-un copil sarac, murdar, imbracat cu o bluza bleu de trening, apoi copilul ala se tot schimba in altcineva si tot asa.cand mi s-a facut teama(tin sa mentionez ca vedeam toate astea de parca m-as fi uitat la film),am descoperit ca eu eram tipa aia, in sensul ca nu o mai vedeam pe ea, ci vedeam eu, cu ochii mei, ce se intampla.nu stiu prin ce minune, dar m-am trezit.era 6, am zis sa mai dorm putin.am adormit iar la un moment dat mi s-a intamplat ceva oribil.am simtit cum sunt trasa de mana cu putere, simteam cum cineva imi trage mana mai sa mi-o rupa.la un moment dat m-am speriat si chiar daca ma opuneam,forta aia invizibila nu-mi dadea drumul.mi-am amintit de Dumnezeu si am spus"Doamne,Dumnezeul meu iubit,ajuta-ma sa scap de demonii astia",am auzit un fel de marait oribil,apoi,cu greutate, m-am trezit.Tin sa mentionez ca in ziua respectiva, dupa ce m-am trezit mana ma durea de parca, intr-adevar, cineva incercase sa mi-o smulga.si a durat cateva ore.nu stiu ce a putut sa fie. apropo de cosmaruri,da, am aproape in fiecare seara. oribile, ori cu demoni, spitale, cu femei perverse.ma rog, sunt credincioasa si chiar ii cer Domnului sa nu am cosmaruri dar parca de anapoda se intampla.nu stiu ce sa mai fac...

| lupulSingle a răspuns:

Dami mesaj in privat

| marionettebbb a răspuns:

Cred ca totul se intampla pe baza psihica, ti s-a intamplat o data dupa care te-ai temut ca va mai urma iar creierul tau si-a programat deja asta. este nevoie de meditatie si concentrare, trebuie sa te descoperi sa vezi cum iti functioneaza psihicul, nu iti mai fie teama, demonii nu exista sunt doar imagini pe care creierul tau le formeaza. autosugestia e o tehnica care va fi cu siguranta de folos, fa relaxare inainte de culcare si nu te gandi ca exista vreo sansa sa ai din nou cosmaruri, noptile tale vor fi din nou linistite, doar fii calma