| Dana2103 a întrebat:

Buna seara,
Am 80 cm in talie la 1 75.
As vrea sa o micsorez, sa mai dau din grasime jos dar fara sa pierd din marime sani sau solduri. Se poate?
Eu oricum nu sunt grasa asa cum pare, e cutia toracica mai mare.
Ce sa fac? Exista o dieta care sa ma ajute sa pierd mai usor grasime abdominala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dieta se numeste deficit caloric. Undeva la 300kcal in minus fata de ce mananci acum. Nu exista sa pierzi din grasime doar pe abdomen. Daca slabesti, slabesti de peste tot. Dar nu iti fie frica, daca ai talia mai mica dar si formele un pic mai mici o sa arate proportional si nu o sa para mici. Dar asa ca idee 80 nu e asa mult, e ceva obisnuit. Daca te uiti in jur majoritatea au talia in 3 cifre. Sa nu te simti prost, cine are 90-60-90 multe sunt malnutrite, incorsetate sau, de multe ori, au noroc genetic. Trebuie sa joci cu ce carti ai happy

8 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Nu ai cum să slăbești doar într-o zonă anume. Corpul mobilizează grăsimile din întreg corpul cu preponderență din anumite zone, preponderență determinată genetic. Adică unele persoane au dispoziție ginoidă("pară") în timp ce altele au dispoziție androidă ("măr") de exemplu, lucruri determinate genetic pe care nu le poți schimba după voia ta (excluzând bineînțeles operațiile estetice).
De avut în vedere este că în momentul în care tu slăbești, slăbești peste tot ceea ce se va dovedi a fi un avantaj până la urmă. De exemplu să zicem că tu acum ai 80 cm talie și 90cm sâni. Să spunem că slăbești și îți scad sânii până la 85cm dar în același timp și talia o să scadă la 75cm și până la urmă vizual o să fie aceeași chestie, chiar dacă teoretic ai sânii mai mici.
Pentru a slăbi în talie urmezi un regim hipocaloric cât mai sănătos și nu cine știe ce diete obscure iar pentru un aspect cât mai tonifiat sport sau mișcare zilnică.

| Dana2103 explică (pentru MadRaven):

Nu amcum sa scad in circuferinta taliei atat de mult

| MadRaven a răspuns (pentru Dana2103):

Era doar un exemplu ca să înțelegi la ce mă refer când spun ca vizual se echilibrează între ele circumferințele, nu era neapărat un număr la care sa ajungi. Singură decizi ce talie poți obține și întreține pe termen lung, eu am dat un număr de dragul exemplului

| Dana2103 explică (pentru MadRaven):

Mersi

| Ellie2emma a răspuns:

Ar trebui sa faci sport! Abdomenele ar fi potrivite!

| nhalo a răspuns:

Ar trebui sa faci in medie 30 de abdomene pe zi ca sa nu iti pierzi din formele sanilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru nhalo):

Abdomene pentru sâni? Nu are nicio logica acest mesaj.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot slabi ca imi pierd din marimea sanilor si as arata ca un baietel