| readdevil a întrebat:

Salut? Exista cazuri cum ar fi accidente in care persoana implicata nu poate respira si i se face o gaura in cutia toracica? Poate nu in cutia toracica dar undeva la nivelul abdomenului. Daca da, unde mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Se poate face o traheostomie (la nivelul gatului). Vezi aici cum si de ce s-ar face.
http://proceduri.romedic.ro/traheostomia
Mai jos o faci degeaba, nu ai cum sa ventilezi plamanii.
La nivelul abdomenului se poate crea un orificiu pentru hrahirea artificiala:
http://www.despreboli.ro/......iala-2025/

2 răspunsuri:
| readdevil explică:

Am vazut o chestiuta in care on om a facut o gaura la nivelul abdomenului sau chiar deasupra miocardului. In clipa in care a facut incizia s-a auzit un sunet ca de depresurizare. Dupa a spus ca daca nu facea asta plamani ii ceda la fiecare respiratie

| SkyPilot a răspuns (pentru readdevil):

Vei aici o posibilitate SF:
https://findutopia.wordpress.com/tag/depresurizare/
Nu vad cum l-ai putea salva pe respectivul prin ceea ce ai descris, dar nu spun ca ar fi imposibil, nu sunt medic. Oricum, nu poti sa ii pompezi aer inapoi in plamani prin acel orificiu.