| Andreimihaitaureete a întrebat:

Bai baieti, de câteva zile ma tot supara piciorul stang, m-a durut dar nu piciorul, muschiul sau ce o fi lângă rotula pe partea stanga, azi am jucam un pic fotbal am crezut ca m-a lăsat după 10 minute de alergat mai o pasa, m-a taiat rau din nou, nu-l mai pot pune in pamant și doare când fac asta, nu s-a umflat nu nimic o fi ligamentul suprasolicitat sau ceva mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Ligamentele, alerg 6 zile pe saptamana si am avut aceeasi problema, la efort intens doare si nu mai poti calca bine, nu se umfla iar in ziua urmatoare cand mergi normal nu mai simti nici o durere, doar cand alergi din nou, ai mare grija la incalzire, fandarile ajuta prea putin, am scapat de dureri cu incalzirea urmatoare:
-rotiri de genunchi, stanga, dreapta, fata-spate, 1 minut in fiecare sens, apoi repet inca odata
-genunchii la piept din stat pe loc
-blocheaza pe rand genunchii la piept, apesi cu mana sa iti lipesti piciorul de piept, apoi in sens invers, calcaiul in spate lipit de fesier si tii blocat cu mana
Ultimul pas il repet si dupa efort ca stretching pentru ca detensioneaza, ideea e sa pui atentie mare pe incalzirea genunchilor si a gleznelor, macar 10 minute, nu fa superficial, si cand simti inflamatie o punga cu cateva cuburi de gheata ajuta mult, eu folosesc gheata preventiv chiar daca nu e umflat pentru a tine inflamatia la minim.

| Andreimihaitaureete explică (pentru MarianWLF):

Thank youuu, ma luase cu panica am crz ca s-a rupt ceva p acolo dar de azi nu mai am nimic pot merge

1 răspuns: